Wydarzenia 30 Aug 2022 | Redaktor
Święci Gwaryn i Amadeusz, biskupi - patron dnia (30.08)

Święty Amadeusz.

Patronami dnia 30.08 są święci Gwaryn i Amadeusz, biskupi.

Święci Błażej (po lewej) i Gwaryn (po prawej)

Gwaryn urodził się około 1065 roku w Mosson. Wstąpił do zakonu benedyktynów w Molesmes w wieku 20 lat, natomiast w 1093 roku przeszedł do opacctwa w Aulps na terenie genewskiej diecezji, gdzie został opatem. W kolejnych latach osiągał następne sukcesy jako kapłan, a w 1136 dołączył do cystersów. Po dwóch latach ustanowiono go biskupem Sion, świadczą o tym zachowane akty prawne, sygnowane jego imieniem. W 1148 roku miał spotkać papieża Eugeniusza III. Gwaryn zmarł w Aulps 27 sierpnia 1150 roku. 



Święty Amadeusz z Lozanny

Amadeusz z Lozanny urodził się około 1108 roku. Jest synem bł. Amadeusza z Clermont. W 1125 Amadeusz wstąpił do zakonu w Clairvaux, a w 1139 objął funkcje przełożonego w opactwie w Hautecombe. Po pięciu latach objął urząd biskupa Lozanny. Jako biskup zajmował się różnymi sprawmi: wychowywał następcę tronu, przeprowadzał arbitraże, był regentem. Zmarł 27 sierpnia 1159 roku. Pozostawił po sobie kilka pism, z których można wywnioskować, że był wybitnym kaznodzieją. Cześć oddają mu cystersi oraz wierni z diecezji lozańskiej. Kanonizowany został dopiero przez św. Pius X w 1910 roku. 

 Inni patroni 30.08:

  •  Święta Małgorzata Ward, męczennica
  •  Święty Junipero Serra, prezbiter
  •  Przebicie serca św. Teresy od Jezusa, dziewicy i doktora Kościoła
  •  Błogosławiony Ghebre Michał, prezbiter i męczennik
  •  Błogosławiony Alfred Ildefons Schuster, biskup
  •  Rebeka, żona Izaaka

Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Rzymie - świętych Feliksa i Adaukta, męczenników. Mówił o nich papież Damazy. Pochowano ich przy drodze do Ostii. Wydaje się, że byli braćmi, a śmierć ponieśli w czasie prześladowania za cesarza Dioklecjana. O szerokim zasięgu ich czci w średniowieczu świadczy m.in. rotunda wawelska, której nadano wezwanie tych męczenników w roku 1340.

W Saluzzo, w północnych Włoszech - bł. Jana Juwenala Ancina, biskupa. Był jednym z pierwszych członków założonego przez św. Filipa Neriego oratorium. Stał się także przyjacielem św. Franciszka Salezego, którego humanistyczne upodobania podzielał. W roku 1602 mianowano go biskupem, ale administrowanie diecezją najwyraźniej mu nie odpowiadało. Żałował m.in. posług, jakie mógł oddawać w konfesjonale. Znany był także jako kaznodzieja. Cezary Baroniusz nazwał go nawet drugim Chryzostomem. Zmarł w roku 1604, otruty przez zakonnika, którego machinacje przeciw wspólnocie odkrył. Beatyfikował go w roku 1888 Leon XII.

oraz:

św. Bononiusza, opata (+ 1026); św. Fiakriusza, wyznawcy (+ 675); św. Pammachiusza, prezbitera (+ 410); św. Piotra z Trevi, wyznawcy (+ 1050)
 
Źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor