Wydarzenia 29 Sep 2022 | Redaktor
Święci Archaniołowie Michał, Rafał i Gabriel - patron dnia (29.09)

Archanioł Michał. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Archanioł_Michał#/media/Plik:Angelo_Bronzino_010.jpg

Patronami dnia 29 września są święci Archaniołowie Michał, Rafał i Gabriel.

Anioły to istoty różne od ludzi, ale są one nam bliskie, z tego powodu Kościół obchodzi ich święto. Do 14 lutego 1969 roku, święto Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała obchodzono w inne dni - kolejno 29 września, 24 marca i 24 października, jednak dzisiaj czci się ich wspólnie.

Archanioł Michał depcze bestię

Według chrześcijańskiej tradycji, Michał jest pierwszym i najważniejszym spośród aniołów, obdarzony szczególnym zaufaniem przez Boga. (Dn 10, 13; 12, 1; Ap 12, 7 nn) Jego herbajskie imię Mika'el oznacza "Któż jak Bóg". Tradycja podaje, że imię to przyjął podczas buntu Lucyfera przeciwko Bogu. Miał wówczas krzyknąć "Któż jak Bóg", wypowiadając wojnę złym duchom.

O Michale Pismo Święte wspomina pięciokrotnie. Nazwany jest "jednym z przedniejszych książąt nieba" oraz "obrońcą ludu izraelskiego" w księdze Daniela (Dn 13, 21; 12, 1) W Apokalipsie św. Jana miał on stać na czele duchów niebieskich walczących z szatanem. (Ap 12, 7) Według św. Judy Apostoła to Michał miał strzec ciała Mojżesza. (Jud 9) Św. Paweł Apostoł pisze o nim jako o aniele sprawiedliwości i sądu, łaski i zmiłowania. (1 Tes 4, 16) O archaniele wspomina wiele ksiąg apokryficznych, takich jak: Księga Henocha, Apokalipsa Barucha czy Apokalipsa Mojżesza. Według nich, Michał jest najważniejszą po Bogu osobą, wyznaczoną do wykonywania planów Bożych odnośnie ziemi i rodzaju ludzkiego. Michał jest księciem aniołów, jest aniołem sądu i Bożych kar, ale też aniołem Bożego miłosierdzia. Czczony jest jako obrońca Ludu, dlatego też Kościół uznaje go za swojego opiekuna. 

Kult św. Michała Archanioła jest obecny w Kościele od II wieku i nadal jest żywy. Od początków Kościoła poświęcano mu kościoł, kaplice, sanktuaria, klasztory. Św. Michał Archanioł jest patronem Cesarstwa Rzymskiego, Papui Nowei Gwinei, Anglii, Austrii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Węgier i Małopolski; diecezji łomżyńskiej; Amsterdamu, Łańcuta, Sanoka i Mszany Dolnej; ponadto także mierniczych, radiologów, rytowników, szermierzy, szlifierzy, złotników, żołnierzy. Przyzywany jest także jako opiekun dobrej śmierci.



W ikonografii św. Michał Archanioł przedstawiany jest w tunice i paliuszu, w szacie władcy, jako wojownik w zbroi. Skrzydła św. Michała są najczęściej białe, niekiedy pawie. Włosy upięte opaską lub diademem. Jego atrybutami są: globus, krzyż, laska, lanca, miecz, oszczep, puklerz, szatan w postaci smoka u nóg lub skrępowany, tarcza z napisem: Quis ut Deus - "Któż jak Bóg", waga.



Archanioł Gabriel zwiastuje Maryi wolę Bożą

Pierwsza wzmianka o Gabrielu w Piśmie pojawia się w Księdze Daniela. Zsyła on na Daniela wizję barana i kozła i wyjaśnia proroctwo Jeremiesza. (Dn 8, 15-26; 9, 21-27) Jego imię znaczy "wojownik Boży". Według tradycji przynosi on Dobrą Nowinę, m. in. ukazał się Zachariaszowi z przepowiednią narodzin jego syna, Jana Chrzciciela, to on zwiastował Maryi, że zostanie Matką Syna Bożego. 

Gabriel według niektórych miał być aniołem stróżem Świętej Rodziny. Nawiedzał Józefa w snach, pocieszał w Ogrójcu i zwiastował zmartwychwstanie i wniebowstąpienie Jezusa. (Mt 1, 20-24; 2, 13; 2, 19-20) (Łk 22, 43) (Mt 28, 5-6) (Dz 1, 10).  Jego uroczystość w Kościele obchodzona jest przed lub po uroczystości Zwiastowania. W 1921 roku papież Pius XII ogłosił go patronem telegrafu, telefonu, radia i telewizji. Rodzina zakonna założona na początku XVIII wieku przez św. Ludwika de Montforta pod nazwą Braci św. Gabriela zajmuje się opieką nad głuchymi i niewidomymi. 

W ikonografii św. Gabriel Archanioł występuje niekiedy jako młodzieniec, przeważnie uskrzydlony i z nimbem. Odziany w tunikę i paliusz, czasami nosi szaty liturgiczne. Na włosach ma przepaskę lub diadem. Jego skrzydła bywają z pawich piór. Szczególnie ulubioną sceną, w której jest przedstawiany w ciągu wieków, jest Zwiastowanie. Niekiedy przekazuje Maryi jako herold Boży zapieczętowany list lub zwój. Za atrybut służy mu berło, lilia, gałązka palmy lub oliwki.



Archanioł Rafał prowadzi Tobiasza

Rafał przedstawia się w Księdze Tobiasza jako jeden z "siedmiu aniołów, którzy stoją w pogotowiu i wchodzą przed majestat Pański" (Tb 12, 15). W księdze tej pod imieniem Azariasz zaoferował Tobiaszowi swoje towarzystwo i opiekę, chroni przed demonami i uzdrawia jego ojca. Hebrajskie imię Rafael znaczy "Bóg uleczył". Archanioł Rafał ukazuje dobroć Boga, jest pierwowzorem Anioła Stróża.


W ikonografii św. Rafał Archanioł przedstawiany jest jako młodzieniec bez zarostu w typowym stroju anioła - tunice i chlamidzie. Jego atrybutami są: krzyż, laska pielgrzyma, niekiedy ryba i naczynie. W ujęciu bizantyjskim ukazywany jest z berłem i globem.

 

Inni patroni dnia 29.09:

  •  Święty Szymon Ruiz de Rojas, prezbiter
  •  Błogosławiony Ludwik Monza, prezbiter
  •  Rachela, żona Jakuba

 

Ponadto dziś także w Martyrologium:
świętych męczenników: małżonków Dadasa i Kasdoi oraz ich syna Gabdelasa (+ IV w.); św. Fraternusa, biskupa i męczennika (+ ok. 450); św. Grimoalda, prezbitera (+ ok. 1137); św. Kwiriaka (+ 557); bł. Mikołaja da Forca Palena, zakonnika (+ 1449); św. Rypsymy, dziewicy i męczennicy (+ ok. 312)
 
Źródła: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia. 
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor