Wydarzenia 6 Apr 2023 | Redaktor
Św. Wilhelm z Paryża, opat - patron dnia (6 kwiecień)

Święty Wilhelm z Paryża, opat. Źródło Wikipedia

Patronem dnia 6 kwietnia jest Święty Wilhelm z Paryża, opat.

Święty Wilhelm, opat. Wikipedia
Wilhelm  urodził się w Paryżu we Francji w latach ok. 1122/1123 r. w paryskiej rodzinie szlacheckiej. Jednak wychowany został prze wuja, Hugo,  opata z Saint-Germain-des-Prés w Paryżu.
 
Krótko po otrzymaniu święceń subdiakonatu, został kanonikiem kościoła Sainte-Genevieve-du-Mont.
 
Jego nazbyt przykładne życie nie podobało się innym kanonikom, którzy próbowali pozbyć się go ze swego grona. Po przyjęciu święceń diakonatu, Wilhelm został skierowany do klasztoru Epinay poza granicami Paryża.
 
Na szczęście Wilhelma, szczęśliwie jednak w 1148 r. papież Eugeniusz III podczas odwiedzin Paryża  rozwiązał tę wspólnotę kanoników, a na ich miejsce sprowadził zakonnych kanoników regularnych klasztoru św. Wiktora. W krótkim czasie Wilhelm powrócił do tej wspólnoty, zostając jej subprzeorem  klasztoru św. Wiktora.  Tak jak i przedtem okazał się być on bardzo gorliwym zakonnikiem, dzieki szerzacej się sławie Wilhelma, duński biskup Absalom z Roskilde wysłał on wysłał on do Wilhelma poselstwo z zaproszeniem do podjęcia trudnej misji reformy klasztoru św. Tomasza w Eskilsø w podległej mu diecezji.
 
Wilhelm przyjął tę propozycję i został opatem tego klasztoru. Pomimo oporu dotychczasowych członków wspólnoty, oraz trudów wynikających z biedy, zdołał zreformować klasztor i przywrócić
w nim zasady Obserwancji wg reguły św. Augustyna. 

Opat Wilhelm uświęcał sie każdego dnia dzięki życiu w modlitwie, umartwieniom i ascezie, i cierpieniom, które towarzyszyły co dnia a wynikały z surowego klimatu i biedy. Wilhelm codziennie pościł, spał na gołej ziemi i nosił włosiennicę. Jego autentyczność i pobożność wynikały z bardzo głębokiej wiary i rozumienia ofiary Chrystusa, dlatego ilekroć zbliżał się do ołtarza, płakał i oddawał siebie Panu Bogu w duchu adoracji i ofiary z samego siebie. Asceza, bieda i twarde warunki życia zakonnego wywarły wpływ na jego zdrowie. 
 
Wilhelm zmarł w Niedzielę Wielkanocną, 6 kwietnia 1203 r. Kanonizacji Wilhelma dokonał papież Honoriusz III w 1224 r. 
 
Inni patroni dnia 06.04:
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Sankt-Gallen, w Szwajcarii - bł. Notkiera Jąkały. Z uwagi na defekty fizyczne wcześnie powierzono go mnichom sławnego opactwa. Stał się jego prawdziwą ozdobą. Skopiował wiele rękopisów i wyspecjalizował się w znajomości muzyki. Liczne sekwencje, które wyszły spod jego pióra, znalazły się w średniowiecznej liturgii. W historiografii był mniej szczęśliwy. Życiorys Karola Wielkiego, który skomponował, przyczynił się do rozpowszechnienia legend, ale na uznanie historyków nie zasłużył. Zawdzięczamy mu także inne pisma oraz kompilację martyrologium. Zmarł w roku 912.

oraz:

św. Galii z Rzymu, wdowy (+ VI w.); św. Marcelina, męczennika (+ 413); św. Piotra z Werony, prezbitera (+ 1252)
 
Źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor