Wydarzenia 10 Aug 09:20 | Redaktor
Św. Wawrzyniec, diakon i męczennik - patron dnia (10 sierpnia)

Święty Wawrzyniec. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Wawrzyniec_z_Rzymu#/media/Plik:Aparicion_de_la_Virgen_a_san_Lorenzo_El_Greco.jpg

Patronem dnia 10 sierpnia jest święty Wawrzyniec, diakon i męczennik.

Święty Wawrzyniec

Wawrzyniec był jednym z diakonów papieża Sykstusa II. Posiadane o nim informację są skromne, jedynym źródłem jest Księga Papieży, która łączy Wawrzyńca z męczeństwem papieża Sykstusa II, który zginął w 258 roku z czterema diakonami. Według innych pisarzy, Wawrzyniec miał zginąć w tych samych okolicznościach, jednak sprzeciwia się temu dawna rzymska tradycja, a szczególnie Passio  -  opis męki wielkiego diakona. Według niej, Wawrzyniec był wyłączony ze skazanej na śmierć grupy. Był on administatorem majątku Kościoła w Rzymie i opiekował się ubogimi. Rzymski namiestnik chciał wymusić na nim oddanie kościelnego majątku. Wawrzyniec chciał w kilka dni zebrać "skarby Kościoła" i ukazać je namiestnikowi. W wyznaczony dzień zebrał ubogie osoby z Rzymu i pokazał ich, mówiąc "Oto są skarby Kościoła!". Tyran za to poddał go katuszom - rozciągnął na żelaznych rusztach i piekł żywcem na ogniu. Wawrzyniec mówił wtedy: "Widzisz, że ciało moje jest już dosyć przypieczone. Obróć je teraz na drugą stronę!", co św. Leon Wielki komentuje słowami: "Jak silny musiał być ogień miłości Chrystusowej, skoro gasił on żar ognia naturalnego!". Opis męki podaje, że wcześniej Wawrzyniec miał być biczowany i poćwiartowany. 
Święty Wawrzyniec

Okoliczności śmierci Wawrzyńca, która poniósł 10 sierpnia 258 roku, wzbudziły w Rzymskim kościele kult Wawrzyńca. Św. Augustyn pisze, że Rzym jest tak samo dumny ze św. Wawrzyńca, jak Jerozolima ze św. Szczepana. Prudencjusz, starożytny chrześcijański poeta pisał, że męczeńska śmierć Wawrzyńca zadała cios bałwochwalstwu, aż w końcu ono upadło na rzecz Kościoła Chrystusowego. Ciało męczennika pochowane zostało w posesji św. Cyriaki przez św. Justyna. Wierni corocznie gromadzili się wokół grobu, a jego imię włączono do Litanii do Wszystkich Świętych. W roku 330 cesarz Konstantyn Wielki wstawił nad ciałem Wawrzyńca bazylikę. Kult męczennika rozprzestrzenił się na cały Kościół w Europie, a w średniowieczu był jednym z najpopularniejszych świętych. Uznwany jest za patrona ubogich, piekarzy, kucharzy i bibliotekarzy.



Święty Wawrzyniec


Kult Wawrzyńca wcześnie rozprzestrzenił się także na ziemie polskie. Jest patronem Hiszpanii i Norymbergi, diecezji pelplińskiej i Wodzisławia Śląskiego.

W ikonografii św. Wawrzyniec przedstawiany jest jako diakon w dalmatyce, czasami jako diakon ze stułą. Jego atrybutami są: księga, krata, palma, otwarta szafka, a w niej księgi Ewangelii, sakiewka, zwój.



 

Inni patroni dnia 10.08:

  •  Błogosławiony Amadeusz Portugalski, zakonnik
  •  Święta Filomena, męczennica
  •  Błogosławiony Edward Detkens, prezbiter i męczennik
  •  Błogosławiony Edward Grzymała, prezbiter i męczennik

Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Auxerre, we Francji - św. Hugona, biskupa. Wcześnie powierzono go opiece św. Hugona z Cluny, jego krewnego. Sam później objął rządy w opactwie św. Germana w Auxerre. Gdy w roku 1114 tamtejszy biskup, wracając z Ziemi Świętej, zginął na morzu, wybrano go na jego następcę. Był pasterzem wzorowym, zapobiegliwym. Zreformował też niektóre klasztory i odbudował swą siedzibę. Zmarł w roku 1136.

oraz:

św. Asterii, dziewicy i męczennicy (+ 310); św. Deusdedit, wyznawcy (+ VI w.)
 
Źródła: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.
 

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor