Wydarzenia 28 Sep 2022 | Redaktor
Św. Wacław, męczennik - patron dnia (28.09)

Święty Wacław. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Wacław_I_Święty#/media/Plik:Wenzeslaus_by_Peter_Parler.JPG

Patronem dnia 28 września jest święty Wacław, męczennik.

 

Wacław był synem Wratysława I, księcia Czech. Jego matką była Drahomira, która po śmierci męża objęła władzę w Czechach. Napadła ona w 921 roku babcię Wacława, św. Ludmiłę, żonę pierwszego chrześcijańskiego władcy w Czechach. Drahomira ponownie wprowadzała poganizm na terenie Czech, niszczyła Kościół. Zaskutkowało to wybuchem wojny z Niemcami. Ze względu na zbrojną interwencję, Drahomira musiała oddać rządy swojemu synowi, Wacławowi. Przyszedł on na świat w 907 roku, a w wieku 7 lat odbył uroczystość postrzyżyn. Towarzyszyła temu następująca modlitwa:  "Wszechmogący, wieczny Boże, spójrz łaskawie na Twego sługę, Wacława, którego zechciałeś powołać do łaski postrzyżyn. Udziel mu przebaczenia wszystkich grzechów i użycz mu darów niebieskich".



Święty Wacław

Jako książę, Wacław natychmiast zajął się odbudową zniszczonych kościołów i uzupełniał szeregi duchowieństwa. Miał on być wielce pobożny. Na ikonach przedstawia się go w sytuacji, gdy nawiedza w nocy zamkową kaplicę. Jego żywoty podają, jakoby sam miał uprawiać winne latorośle i pszenicę, by móc składać w ofierze chleb i wino. Miał obdarzać miłością ubogich i chorych. Ze względu na duży podział w państwie czeskim, rządy Wacława nie należały do najłatwiejszych, on sam często brał udział w zbrojnych starciach. Jak mówi legenda, podczas jednego z takich starć stanął przy Wacławie szereg aniołów, co przeraziło przeciwników i zmusiło ich do odwrotu.

Cesarz Henryk I podarował Wacławowi relikwię św. Zygmunta i św. Wita. Ku czci tego drugiego, nakazał wybudować skromny kościół, który po czasie rozbudowano do największej świątyni Czech, która do dziś jest klejnotem Pragi. Wacław szczególną uwagę przykuwał do nabożeństwa tego męczennika, jakoby przeczuwając, że on sam zginie podobną śmiercią. Tak też się stało. Wacław otrzymał zaproszenie od swojego młodszego brata Bolesława na konsekrację świątyni ku czci świętych Kosmy i Damiana. Tam, według podania, został zamordowany w kościele przez siepaczy. Za morderstwem Wacłąwa stała jego matka, Drahomira. Jego śmierć miała miejsce 28 września 929 roku. Pochowano go w kościele św. Wita, który później stał się katedrą. Książe natychmiast uznany został za męczennika, stał się także patronem Czech. 

W Czechach wystawiono około 180 kościołów i 100 kaplic ku czci św. Wacława, a jego podobizna widniała na czeskich monetach. Koronę czeskich królów i samo państwo nazywano od około XIV wieku "koroną św. Wacława". Oficjalnie jego kult zatwierdził papież Benedykt XIV w 1729 roku. 


W ikonografii atrybutami św. Wacława są: anioł podający włócznię, aniołowie niosący jego trumnę, korona, sztylet, którym go zabito, zbroja rycerska z białym orłem na tarczy lub proporcu.

 

Inni patroni dnia 28.09:

  •  Błogosławieni Ferdynand i Towarzysze, męczennicy
  •  Baruch, prorok

 

Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Fuldzie, w Niemczech - św. Lioby, benedyktynki. Była krewną św. Bonifacego i na jego wezwanie przybyła z Anglii wspierać go w pracy misyjnej. Została najpierw ksienią w Bischofsheim. Zmarła około roku 782 w Schornsheim koło Moguncji. Pochowano ją w pobliżu wielkiego misjonarza i męczennika. Ostała się cząstka ich wzniosłej korespondencji.

W Salzburgu, na pograniczu Austrii i Bawarii - św. Tymona, biskupa. Wychowywał się w klasztorze w Niederalteich. Arcybiskup Salzburga wezwał go na opata do swego miasta. W czasie walk o inwestyturę musiał uciekać. Przebywał wówczas w opactwie w Hirsau. Potem wrócił do Salzburga, gdzie w roku 1090 wyniesiono go na stolicę arcybiskupią. Gdy książę Bawarii przeszedł do obozu cesarskiego, dostał się do niewoli. Uciekłszy z niej, przystał do krzyżowców. Zmarł prawdopodobnie w roku 1100. Wczesne legendy uważały go za męczennika.

oraz:

bł. Bernardyna z Feltre, prezbitera i zakonnika (+ 1494); św. Eksuperiusza, biskupa (+ ok. 411); św. Eustochii, dziewicy (+ 419); św. Prywata, męczennika (+ ok. 222); św. Salomona, biskupa (+ ok. 450); św. Sylwina, biskupa (+ V w.)
 
Źródła: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor