Wydarzenia 23 Mar 2023 | Redaktor
Św. Turybiusz z Mongrovejo, biskup - patron dnia (23 marzec)

Św. Turybiusz. Domena Publiczna. Żródło Wikipedia1

Patronem dnia 23 marca jest Święty Turybiusz z Mongrovejo.

Święty Turybiusz z Mongrovejo

Turybiusz urodził się 16 listopada 1531 roku w Mayorga. Edukował się w Salamance i Valladolid, był głównym sędzią inkwizycji w Grenadzie, jako pierwszy świecki. W 1579 został biskupem Limy, ówczesnej hiszpańskiej kolonii. Przyjął święcenia kapłańskie i wyjechał do Peru. W swojej diecezji porządkował życie religijne i starał się podnościć moralny i intelektualny poziom. Jednocześnie dbał i starał się zrozumieć miejscową ludność. Założył pierwsze w Ameryce Południowej seminarium duchowne. Z jego rąk chrzest przyjęło ponad pół miliona Indian.

Zmarł 23 marca 1606 roku. Beatyfikowany został w 1679 roku przez Innocentego XI, a kanonizowany w 1726 roku przez Benedykta XIII. Jest patronem Peru.

 

Inni patroni dnia 23.03:

  •  Święty Józef Oriol, prezbiter
  •  Błogosławiony Metody Dominik Trćka, prezbiter i męczennik
  •  Święta Rafka, dziewica

 

Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Afryce północnej - Wiktoriana, Frumencjusza i Towarzyszy, męczenników. Zginęli oni w roku 434, w czasie prześladowania zwanego wandalskim. W dziełku poświęconym temu prześladowaniu opowiada o nich Wiktor z Wity, niestety nie podaje on szczegółów ani dokładnych dat. Pod dniem dzisiejszym umieścił ich średniowieczny hagiograf.

oraz:

św. Benedykta, męczennika (+ VI w.); św. Nikona, męczennika (+ 251)
 
źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor