Wydarzenia 16 Aug 2023 | Redaktor
Św. Roch - patron dnia (16 sierpień)

Święty Roch. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Święty_Roch#/media/Plik:Saint_Roch_MET_EP14.jpg

Patronem dnia 16.08 jest święty Roch, pielgrzym pomagający ludności w czasie zarazy.

Święty Roch

Informacji o św. Rochu nie zachowało się wiele, wiadomo jednak, że zmarł przed 1420 rokiem. Wtedy pojawiały się pierwsze ślady jego kultu oraz pierwszy jego żywot. Urodził się w Montpellier w XIV wieku, pochodził z zamożnej rodziny, która uprosiła syna modlitwą i jałmużnami. Roch stracił rodziców w młodym wieku i było to jego motywacją by pójść na pieszą pielgrzymkę do Rzymu. Nie udało mu się dotrzeć do celu, ponieważ w Acquapendente, włoskim miasteczku, zastał epidemię dżumy. Narażając się na wielkie niebezpieczeństwo, spieszył zarażonym z pomocą. Pan Bóg miał obdarzyć go darem uzdrawiania w nagrodę za jego poświęcenie i miłość do bliźnich, co dało mu sławę świętego. Po pewnym czasie udał się do Rzymu na około 3 lata, gdzie opiekował się ubogimi i chorymi oraz nawiedzał Kościoły.
 
 

Święty RochPo pewnym czasie z powrotem udał się do Francji, a w mieście Piacenza po raz kolejny zastał dżumę. Podczas posługi chorym sam zaraził się chorobą, jednak dzięki pomocy zamożnego człowieka wyzdrowiał. Podczas dalszej podróży został pochwycony przez żołnierzy, którzy wzięli go za włoskiego szpiega i uwięziony. W więzieniu torturowany był przez 5 lat, po czym zmarł w lochu.  Na ścianie więzienia miał pojawić się napis: "Ci, którzy zostaną dotknięci zarazą, a będą wzywać na pomoc św. Rocha, jako swego pośrednika i orędownika, będą uleczeni". Relikwie Rocha przeniesiono do parafialnego kościoła, a obecnie spoczywają w Wenecji.
 
Kult św. Rocha szybko stał się popularny w Europie, a przez występujące epidemie czczono go jako patrona od zarazy. Franciszkanie uważają go za swojego tercjarza, a ku jego czci powstała rodzina zakonna rochitów. 

Inni patroni dnia 16.08: 
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
św. Arsacjusza, pustelnika (+ 358); św. Diomedesa, męczennika (+ 305); św. Eleuteriusza, biskupa Auxerre (+ 561); św. Symplicjusza, biskupa (+ 401); św. Tytusa, diakona i męczennika (+ 426); św. Wawrzyńca, zakonnika (+ 1243)
 
 
Źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.
 

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor