Św. Marcin z Tours, biskup - patron dnia (11.11)
Święty Marcin z Tours. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Marcin_z_Tours#/media/Plik:El_Greco_-_San_Martín_y_el_mendigo.jpg
Patronem dnia 11 listopada jest święty Marcin z Tours, biskup.
Inne z kategorii
Św. Klemens I, papież i męczennik - patron dnia (23 listopada)
Święta Cecylia, dziewica i męczennica - patron dnia (22 listopada)
Marcin urodził się około 316 roku w Panonii na terenie dzisiejszych Węgier. Wychował się w pogańskiej rodzinie, a jego ojciec był trybunem wojskowym. Ciężkie do ustalenia są prawdziwe szczegóły życia Marcina, ze względu na mnogość legend i podań, które powstały przez wieki. Prawdopodbnie uczył się on w Ticinium, a w wieku 15 lat wstąpił do armii. Niewiadome jest, jak długo w niej służył, jednak hagiografiofie zgodnie wspominają o zdarzeniu, które miało miejsce podczas pobytu w armii. Marcin miał oddać połowę swojej opończy żebrakowi pod miastem Amiens. Tej samej nocy ukazał mu się Chrystus odziany w ten płaszcz, mówiący: "To Marcin okrył mnie swoim płaszczem". Wydarzenie to sprawiło, że Marcin opuścił wojsko i przyjął chrzest. Następnie udał się do biskupa Poitiers, św. Hilarego, by zostać jego uczniem. Najpierw został akolitą, potem diakonem, a po pewnym czasie jako pustelnik osiadł na wysepce Gallinaria wraz z uczniami.
W 361 roku Marcin założył pierwszy klasztor w Galii, a po dziesięciu latach wybrano go na biskupa Tours. Dokumenty potwierdzają, że otrzymał sakrę biskupią w 371 roku. Pełniąc tę funkcję, zakładał klasztory, które łączyły prace misyjną z życiem mniszy. Współczesny mu kronikarz Sulpicjusz Sewer przypisywał mu wiele cudów, które Marcin wymodlił oraz wielką liczbe nawróconych pogan.
Zmarł 8 listopada 397 roku w Candes. Pochowano go w Tours. Był pierwszym chrześcijaninem, który otrzymał cześć świętego w Kościele zachodnim, nie będąc męczennikiem. Jest patronem Francji, królewskiego rodu Merowingów, diecezji w Eisenstadt, Mainz, Rotterburga i Amiens; dzieci, hotelarzy, jeźdźców, kawalerii, kapeluszników, kowali, krawców, młynarzy, tkaczy, podróżników, więźniów, właścicieli winnic, żebraków i żołnierzy.
W ikonografii przedstawiany jest w stroju biskupa lub jako żołnierz oddający płaszcz żebrakowi. Jego atrybutami są: dzban, gęś na księdze, gęś u jego stóp, koń, księga, model kościoła, dwa psy lub żebrak u jego stóp.
W ikonografii przedstawiany jest w stroju biskupa lub jako żołnierz oddający płaszcz żebrakowi. Jego atrybutami są: dzban, gęś na księdze, gęś u jego stóp, koń, księga, model kościoła, dwa psy lub żebrak u jego stóp.
• Błogosławiona Alicja Kotowska, dziewica i męczennica
• Święta Wiktoria, dziewica i męczennica
oraz:
św. Mennasa, pustelnika (+ ok. 580); św. Mennasa, żołnierza, męczennika (+ III/IV w.); św. Werana, biskupa (+ V w.)