Św. Jan Bosko, prezbiter - patron dnia (31 styczeń)
Wydarzenia
31 Jan 10:05
| Redaktor
Święty Jan Bosko. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Bosko#/media/Plik:Domboscosalesianos.jpg
Patronem dnia 31 stycznia jest Święty Jan Bosko, prezbiter.
Inne z kategorii
Święta Cecylia, dziewica i męczennica - patron dnia (22 listopada)
Wydarzenia
Dzisiaj 08:04
Św. Gelazy I, papież - patron dnia (21 listopada)
Wydarzenia
Wczoraj 07:49
Jan Bosko urodził 16 sierpnia 1815 roku w Becchi, jako syn wieśniaków. Jego ojciec zmarł, gdy Jan miał 2 lata, a matka musiała zająć się trzema synami. W wieku 9 lat w sennym widzeniu doznał objawienia, wedle którego rozpoczął naukę sztuczek kuglarskich i cyrkowych, które następnie pokazywał ludziom w niedzielę. Mieszał swoje widowisko z modlitwą, śpiewami i kazaniem, które zasłyszał wcześniej w kościele. Jako 11-latek przyjął Pierwszą Komunię, a po 3 latach zaczął uczyć się u boku kapłana. Następnie ukończył szkołę podstawową i średnią, nie miał jednak środków na dalszą edukację, więc rozpoczął pracę w różnych zawodach.
W końcu przyjęty został do seminarium w Turynie, a jego nauczycielem był św. Józef Cafasso. 5 czerwca 1841 roku otrzymał święcenia kapłańskie i wedle zaleceń swojego mentora, wstąpił do Kowniktu Kościelnego. Wkrótce, po spotkaniu biednego młodzieńca, misją Jana stało się gromadzenie samotnej młodzieży i nauczanie ich oraz pomoc w odszukaniu pracy. Dbał także o bezdomnych, młodych ludzi. W ten sposób powstawały szkoły i internaty. Jan Bosko założył też dwie rodziny zakonne: Pobożne Towarzystwo św. Franciszka Salezego dla młodzieży męskiej - salezjanów (1859) oraz zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki Wiernych dla dziewcząt (1872). Działał także misyjnie, wysyłając misjonarzy do Ameryki Południowej. Zasłynął także z nowatorskich metod pedagogicznych, a szczególnie ze swojego "systemu uprzedzającego", wedle którego uprzedza się złe czyny podopiecznych, nie dając im możliwości zrobienia niewłaściwych rzeczy. Miał także wpływ na ascezę katolicką, którą uwspółcześnił i sprawił, że stała się dostępna dla większej ilości osób.
Jan zajmował się także propogowaniem i pisaniem prasy katolickiej i książek, posiadał także swoją włąsną drukarnię. Wydawał on m. in. żywoty świętych, a od 1877 miesięcznik Biuletyn Salezjański, który istnieje do dzisiaj. Zostawił po sobie także obszerną korespondencje. Za życia miał także mieć dar bilokacji. Zmarł 31 stycznia 1888 roku. Papież Pius XI beatyfikował go w 1929 roku i kanonizował w 1934. Jest patronem młodzieży i młodych rzemieślników i robotników. W chwili śmierci, salezjanie mieli 58 domów i 1049 członków. Aktualnie jest ich około 16 tysięcy i działają w 128 krajach.
W ikonografii św. Jan Bosko przedstawiany jest jako kapłan w sutannie zakonnej. Najczęściej ukazywany jest w otoczeniu młodzieży, której poświęcił swoje życie.
Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Rzymie - św. Marceli, wdowy. Gdy była jeszcze dziewczęciem, poznała św. Atanazego, który wówczas spędzał w Rzymie czas swego wygnania z Aleksandrii. Zapewne już wtedy fascynowały ją ascetyczne ideały mnichów egipskich. Mimo to na życzenie zamożnej rodziny wyszła za mąż. Gdy jednak po siedmiu miesiącach owdowiała, w domu na Awentynie stworzyła z przyjaciółkami asceterium i oddawała się bogomyślności oraz uczynkom miłosierdzia. Żywy kontakt utrzymywała ze św. Hieronimem, który też potem ułożył na jej cześć prawdziwy panegiryk. Wiele wycierpiała w czasie najazdu Alaryka. Wkrótce potem zmarła, ale dokładnej daty nie znamy.
Również w Rzymie - bł. Ludwiki Albertoni. W 33. roku życia owdowiała i przywdziała habit franciszkańskiej tercjarki. Wiele zdziałała na rzecz biednych. Zmarła w roku 1533.
oraz:
świętych męczenników Cyrusa i Jana (+ 303); św. Franciszka Ksawerego Bianchi, zakonnika (+ 1815); św. Geminiana, biskupa (+ 348); św. Metrana z Aleksandrii, męczennika (+ ok. 250)
Również w Rzymie - bł. Ludwiki Albertoni. W 33. roku życia owdowiała i przywdziała habit franciszkańskiej tercjarki. Wiele zdziałała na rzecz biednych. Zmarła w roku 1533.
oraz:
świętych męczenników Cyrusa i Jana (+ 303); św. Franciszka Ksawerego Bianchi, zakonnika (+ 1815); św. Geminiana, biskupa (+ 348); św. Metrana z Aleksandrii, męczennika (+ ok. 250)
źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.