Wydarzenia 5 Nov 07:29 | Redaktor
Św. Gerald, biskup - patron dnia (05 listopad)

Puissalicon, rodzinne miasto świętego. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Puissalicon#/media/Plik:Puissalicon_1.JPG

Patronem dnia 5 listopada jest święty Gerald, biskup.

Otwórz zdjęcie

Święty Gerald

Gerald urodził się około 1080 roku w Puissalicon, prawdobodnie pochodził ze szlacheckiej rodziny. W 1101 roku przyjął święcenia kapłańskie, a po 4 latach został przeorem opacta Cassan na południ Francji. Bardzo się mu zasłużył, stawiając tam wiele nowych budynków, w tym szpital. W 1121 roku Gerald został biskupem Beziers. Charakteryzowała go wielka dobroć dla ubogich i chorych. Przychody swoje diecezji przeznaczał właśnie na nich. 
 
Zmarł 5 listopada 1123 roku, a pochowano go w katedrze obok pierwszego biskupa Beziers, św. Afrodyzjusza. Następnie jego relikwie przeniesiono do klasztoru św. Klary, ale zostały one zniszczone w trakcie rewolucji francuskiej. Pamiątką jaka pozostała po św. Geraldzie jest jego srebrny pierścień, który miał przywrócić wzrok wielu dzieciom. Został on jednak skradziony w 1980 roku. Św. Gerald jest patronem Puissalicon, miejsca swojego urodzenia. Jego imię nosi francuskie miasteczko Saint-Guiraud (w Langwedocji).
 

W ikonografii przedstawiany jest jako biskup rozdający jałmużnę. Jego atrybutem jest mitra, pastorał, księga, jałmużniczka.
 
Inni patroni dnia 05.11:
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Lyonie, we Francji - bł. Gomidasa Keumurdżiana, męczennika. Był synem ormiańskiego kupca z Konstantynopola i sam wykonywał zrazu ten zawód. Był żonaty i miał siedmioro dzieci. W roku 1685 został kapłanem. Jako taki opowiadał się stale za jednością z Rzymem. Naraziło go to na prześladowania ze strony duchowieństwa monofizyckiego. Kilka razy uchodził i krył się. Wykorzystując ten czas, sporządził wierszowaną wersję Dziejów Apostolskich, a potem napisał historię prześladowania. W końcu sam został uwięziony i oskarżony o to, że jest "Frankiem". Zachęcany do odstępstwa i złożenia monofizyckiego wyznania, okazał się nieustraszonym. Umęczono go w roku 1707. Ambasador Francji wywiózł jego ciało do Lyonu. Męczennika, czczonego zwłaszcza przez Ormian, beatyfikował w roku 1929 Pius XI.

W Hung-Yeu, w Wietnamie - św. Dominika Mau, męczennika. Gdy sędzia próbował go zmiękczyć obietnicami, powiedział: "Po cóż te zabiegi? Czy sądzisz, że masz do czynienia z dziećmi, które dadzą się nastraszyć i obrażą Boga?" Ścięto go w roku 1862. Razem z dwudziestoma innymi, wikariuszem generalnym i wiernymi różnych stanów, beatyfikowano go w roku 1951.

oraz:

świętych męczenników Domnina, Teotyma, Filoteusza i Sylwiana (+ 307); św. Fibicjusa, opata i biskupa (+ VI w.); św. Letusa, prezbitera (+ ok. 875); św. Magnusa, biskupa (+ ok. 550)
 
Źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor