Wydarzenia 4 Oct 2022 | Redaktor
Św. Franciszek z Asyżu - patron dnia (04.10)

Święty Franciszek z Asyżu. Autorstwa Parzi - Own work basing on Stfrancis.jpg from WikiCommons, Domena publiczna, httpscommons.wikimedia.orgwindex.phpcurid=1157600

Patronem dnia 4 października jest święty Franciszek z Asyżu.

Święty Franciszek z Asyżu

Św. Franciszek, a właściwie Jan Bernardone urodził się w 1182 roku w Asyżu. Pochodził z bogatej, kupieckiej rodziny. Jego rodzice wspierali go w dążeniu do osiągnięcia szlacheckiego stanu. W młodości Jan cechował się wrażliwością i zamiłowaniem do sztuki, nazwano go nawet królem asyskiej młodzieży. W 1202 roku podczas wojny trafił do niewoli, w trakcie której zachorował.
 
 
 

Święty Franciszek z Asyżu
W 1205 roku Jan pasowany został na rycerza i udał się na wojne między Fryderykiem II a papieżem. W tracie wyprawy miał sen, w którym wzywał go Bóg, dlatego też powrócił do Asyżu. Tam diametralnie zmienił sposób swojego życia, zamiast bogatych ubrań przywdział strój żebraka i oddał się modlitwie i pokucie. W trakcie jednej z modlitw w kościele św. Damiana usłyszał głos mówiący: "Franciszku, napraw mój Kościół". Zrozumiał to wezwanie literalnie i zaczął odbudowywać świątynie. Aby sfinansować swoje przedsięwzięcie, wyniósł z rodzinnego domu sukno. Jego ojciec postanowił go za to publicznie wydziedziczyć, ku uciesze tłumu gapiów i przechodniów. Gdy ojciec to uczynił, Franciszek złożył u jego stóp szatę i powiedział: : "Kiedy wyrzekł się mnie ziemski ojciec, mam prawo Ciebie, Boże, odtąd wyłącznie nazywać Ojcem". Od tego momentu pragnął żyć według Ewangelii, nawracać i pokutować oraz odbudowywać zniszczone Kościoły. Po czasie dotychczasowi towarzysze zabaw dołączyli do niego.
 
 
W 1208 roku przeczytał w Ewangelii słowa: "Nie bierzcie na drogę torby ani dwóch sukien, ani sandałów, ani laski" (Mt 10, 10), dzięki których zrozumiał, że rzeczywiście miał odbudować Kościół, ale ten targany wewnętrznymi herezjami i niepokojami. Nie chcąc być posądzony jakoby sam był heretykiem, spisał swoje postulaty oparte na radach Ewangelii. W 1209 roku udał się do Rzymu, gdzie jego reguła została zaakcpetowana przez papieża Innocentego III. Nazwani zostali braćmi mniejszymi, a kolebką ich zakonu miał stać się kościół Matki Bożej Anielskiej w Asyżu. Ideał życia promowany przez Franciszka przyjmowały także kobiety, a dzięki pomocy św. Klary, powstał Zakon Ubogich Pań - klaryski.


Święty Franciszek z Asyżu
Franciszek zaczął wędrówki po miastach, w których głosił pokutę. Ludzie, którzy słuchali go zechciało naśladować jego tryb życia. To właśnie oni dali początek Franciszkańskiemu Zakonowi Świeckich (tercjarstwu) w 1211 roku. W tym samym rok Franciszek wziął udział w Soborze Laterańskim IV i wybrał się na wschód by ewangelizować pogan. W 1219 roku dotarł do Egiptu, gdzie chciał nauczać o Chrystusia muzułmańskiego Sułtana, Melek-el-Kamelema. Ten pozwolił opuścić mu obóz i udać się do Ziemi Świętej, która opanowana wówczas była przez Arabów.
 
 



Święty Franciszek z Asyżu
Po roku Franciszek wrócił do Włoch. W 1223 natomiast w czasie Bożego Narodzenia, zainscenizował mimodram o tematyce religijnej. Dało to początek "jasełkom" i" żłobkom", jakie znamy dzisiaj w Europie. W kolejnym roku objawił mu się Jezus Chrystus, który obdarzył go stygmatami. Był on pierwszym w historii Kościoła stygmatykiem.
 
 
Franciszek znany był ze swojego osobistego wdzięku, aprobował świat. Dzięki niemu zaczęto widzieć ludzi niczym ze stron Pisma Świętego: prostych, pogodnych i odważnych. Miał także wielki wpływ na życie artystów i duchownych w czasach średniowiecza. Zmarł 3 października 1226 roku w Asyżu w wieku 45 lat. Gdy umierał, prosił braci by roebrali go i położyli na ziemi. Po dwóch latach od śmierci, został kanonizowany przez papieża Grzegorza IX.
 
Najpopularniejszym tekstem w dorobku św. Franciszka jest Pieśń słoneczna, jednak zostawił po sobie także wiele innych pism: Napomnienia, listy, teksty poetyckie. Jest patronem zaonów franciszkanów, albertynów,  kapucynów, franciszkanów konwentualnych, bernardynek, kapucynek, klarysek, koletanek; tercjarzy. Patronuje także Italii, Asyżowi, Bazylei.


W ikonografii św. Franciszek ukazywany jest w habicie franciszkańskim, czasami ze stygmatami. Bywa przedstawiany w otoczeniu ptaków. Jego atrybutami są: baranek, krucyfiks, księga, ryba w ręku.
 
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Bolonii - św. Petroniusza, biskupa. Był wielkim budowniczym. Zmarł około roku 450.

W Paryżu - św. Aury, pierwszej ksieni klasztoru założonego przez św. Eligiusza. Zmarła w roku 666.

oraz:

świętych męczenników Kajusa, Fausta, Euzebiusza, Cheremona i Lucjana (+ III w.); świętych Kryspusa i Kajusa (+ I w.); św. Piotra, biskupa i męczennika (+ 715)
 
Źródła: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.
Foto: Święty Franciszek z Asyżu. Autorstwa Parzi - Own work basing on Stfrancis.jpg from WikiCommons, Domena publiczna, httpscommons.wikimedia.orgwindex.phpcurid=1157600
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor