Wydarzenia 25 Feb 08:45 | Redaktor
Św. Cezary z Nazjanzu, pustelnik - patron dnia (25 luty)

Święty Cezary. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Cezary_z_Nazjanzu#/media/Plik:Cezary_z_Nazjanzu.jpg

Patronem dnia 25 lutego jest Święty Cezary z Nazjanzu, pustelnik.

Święty Cezary z Nazjanzu

Cezary urodził się w 330 roku w pobliżu Nazjansu. Pochodził z rodziny świętych: ojciec - św. Grzegorz Starszy z Nazjanzu, matka - św. Nona, siostra - św. Gorgonia, brat - św. Grzegorz z Nazjanzu. Po skończeniu edukacji szkolnej, udał studiować się w Aleksandrii. Po tym stał się lekarzem na dworze cesarskim, opiekował się Julianem Apostaty i Walensem. Jego brat, św. Grzegorz, wielokrotnie chwalił go w swych pismach. W 368 Małą Azję nawiedziła klęska żywiołowa, w postaci trzęsienia ziemi. Wiele osób z tego powodu zginęło, jednak Cezary ocalał. Dostrzegł w tym ostrzeżenie dla siebie i zgodnie z ówczesnym zwyczajem, jako dorosły przyjął chrzest. W tym samym roku został kwestorem prowinicji Bitynii. Świętemu niedługo przyszło piastować ten urząd, ponieważ zmarł w 369 roku. Swój majątek w testamencie nakazał rozdać biednym.
 
 
 
Inni patroni dnia 25.02:
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Agrigento, na Sycylii - św. Gerlanda, biskupa. Pochodził z Besancon, a na Sycylię ściągnęli go książęta normandzcy. Objąwszy rządy w osieroconej diecezji, wielce przyczynił się do odbudowy życia po zniszczeniach dokonanych przez Saracenów.

W Ascoli - bł. Konstancjusza z Fabriano. W piętnastym roku życia wstąpił do dominikanów. Spełniał u nich funkcje przełożeńskie, przeprowadzając reformę zakonną. Zmarł w roku 1481, pozostawiając po sobie piękny list poświęcony cnotom Konradyna z Brescii.

W Puebla de los Angelos, w Meksyku - bł. Sebastiana z Apparizio. Pochodził z hiszpańskiej Galicji. W Meksyku dokonał dużo, szerząc cywilizację. Dwa razy był żonaty i dorobił się sporego majątku. Mając już 71 lat, wstąpił do franciszkanów, u których przeżył jako kwestarz jeszcze 26 lat. Zmarł w roku 1800.

oraz:

świętych męczenników Donata, Justa i Heleny (+ 253); św. Walburgii, królewny, dziewicy (+ 779); św. Wiktora, pustelnika (+ ok. 610); świętych męczenników Wiktoryna, Wiktora, Nicefora, Klaudiana, Dioskora, Serapiona i Papiasa (+ 284)
 
źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.

Red.

 
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor