Wydarzenia 17 Feb 2022 | Redaktor
Siedmiu Świętych Założycieli Zakonu Serwitów NMP - patroni dnia (17.02)

Siedmiu Świętych Założycieli. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Serwici#/media/Plik:SetServitesFondatori.jpg

Patronami dnia 17 lutego są Siedmioro Świętych Założycieli Zakonu Serwitów Najświętszej Maryi Panny.

Święci Założyciele Zakonu Serwitów NMP

Siedmiu Założycieli składa się z następujących osób: Aleksy Falconieri, Bartłomiej Amidei, Benedykt Antella, Buonfiglio Monaldi, Gerardino Sostegni, Hugo Lippi-Uguccioni oraz Jan Buonagiunta Monetti.
Najbardziej znanym z nich jest św. Aleksy Falconieri. Był on kupcem florenckim. W 1215 roku, doznał objawienia Matki Bożej, która opłakiwała trwającą wówczas wojnę. W 1233 pojawiła się po raz kolejny, objęta żałobą. Aleksy wraz z sześcioma towarzyszami, którzy także byli kupcami, porzucił swoje doczesne życie by oddać się pokucie i życiu w ubóstwie. Założyli pobożne zgromadzenie, modlące i zadośćczyniące za grzechy ludzi. Przenieśli się następnie na Monte Senario, gdzie powstała kaplica i dom Matki Bożej. Tak oto powstał zakon serwitów - sług Maryi. Przyjęli regułę św. Augustyna i konstytucję dominikanów.
 
Założyciele ruszyli jako kaznodzieje przez Włochy, Francję, Niemcy, Węgry a nawet Polskę. Ich zakon zatwierdzono w 1304 roku i istnieje on do dzisiaj. Najbardziej znanym przedstawicielem zakonu był św. Filip Benicjusz i św. Peregryn Laziosi. Powstał także zakon żeński, założony przez św. Julianę Falconieri, bratanicę Aleksego.
 
Aleksy zmarł 17 lutego 1310 roku. Siedmioro serwitów beatyfikował Benedykt XIII w latach 1717-1725, a kanonizował Leon XIII w 1888 roku.  Ich relikwie przechowywane są w sanktuarium na Monte Senario.
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Anechy, w północnej Francji - św. Sylwana. Był jednym z tych biskupów-wędrowców, którzy tak wiele zdziałali dla dzieła ewangelizacji tych czasów. Zmarł około roku 715.

oraz:

św. Fintana, opata (+ 603); bł. Łukasza Belludi, zakonnika (+ 1285); św. Teodula, męczennika (+ 309)
 
źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.
 
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor