Wydarzenia 6 Feb 2022 | MP
Rocznica śmierci Piotra Bartoszcze

fot Facebook (Wojciech Polak)

Piotr Bartoszcze został zamordowany w nocy z 7 na 8 lutego 1984 w Sławęcinie k. Inowrocławia. Zbrodnia poruszyła całe niepodległościowe środowisko regionu a zwłaszcza patriotycznych rolników Kujaw i Pomorza. Obchody 38 rocznicy jego śmierci rozpoczęła Msza św. w kościele pod wezwaniem Świętego Ducha w Inowrocławiu. Mszy przewodniczył ks. dr Michał Damazyn.

Piotr Bartoszcze, urodził się 14 kwietnia 1950 r.  w Jaroszewicach k. Bełżyc. Był uczestnikiem demonstracji w Bydgoszczy o rejestrację związku zawodowego rolników oraz strajku okupacyjnego „S” RI w Bydgoszczy, wreszcie w kwietniu 1981 został sygnatariuszem porozumień bydgoskich, w wyniku których „S” RI została zarejestrowana. Przewodniczył tej organizacji w gminie Inowrocław, i był członekiem władz wojewódzkich w Bydgoszczy.

Po 13 grudnia krótko się ukrywał. Internowany w Mielęcinie koło Włocławka został zwolniony po niecałym roku. Po wyjściu został z ojcem – Michałem i bratem – Romanem wydawcą i kolporterem podziemnego pisma „Żywią i Bronią”. Wielokrotnie przesłuchiwany i poddawany rewizjom. Zaginął 7 lutego 1984 podczas rozwożenia wydawnictw podziemnych. Prawdopodobnie zamordowany w nocy 7 na 8 lutego przez funkcjonariuszy SB, jego ciało ze śladami bicia i duszenia znalazł brat  w studzience melioracyjnej w pobliżu Sławęcina. Śledztwo dwukrotnie umorzono: w 1984 i 1995 r.

Odznaczony pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2006).

MP

MP Autor

Maksymilian Powęski