Pomagają zarówno przed, jak i po porodzie
Ksiądz Tomasz Kancelarczyk z jednym z dzieci, którym Fundacja pomogła szczęśliwie przyjść na świat/ks. Tomasz Kancelarczyk, Facebook
25 marca, w uroczystość Zwiastowania NMP, Kościół obchodzi również dzień świętości życia. Poniżej krótko przedstawiamy fundacje, stowarzyszenia, świadczące kompleksową pomoc kobietom w nieplanowanej lub trudnej ciąży.
Inne z kategorii
Św. Klemens I, papież i męczennik - patron dnia (23 listopada)
Święta Cecylia, dziewica i męczennica - patron dnia (22 listopada)
Każdy dzień jest dobry, by bronić życia – to dewiza ks. Tomasza Kancelarczyka, szefa Fundacji Małych Stópek. Organizacja oferuje materialne – i nie tylko – wsparcie matkom, które mimo trudnej sytuacji zdecydują się urodzić dziecko.
Symbolem fundacji stały się małe stópki – przypinka w kształcie i rzeczywistym rozmiarze stóp 11-tygodniowego nienarodzonego dziecka. Działania, które rozpoczęły się od przedsięwzięć Bractwa Małych Stópek, organizującego m.in. Marsz dla Życia w Szczecinie, z czasem zaowocowały utworzeniem fundacji. Jej celami jest m.in. edukacja – prelekcje i wystawy pro–life, i formacja duchowa: Msze święte w intencji nienarodzonych, Modlitewne Okno Życia, promowanie Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.
Fundacja zapewnia też kompleksową pomoc zarówno przed, jak i po narodzeniu dziecka kobietom z całej Polski, które rezygnują z zamiaru popełnienia aborcji. Opiekuje się (indywidualnie, pomagając np. w wynajmie mieszkania i pokryciu kosztów utrzymania) matkami w trudnej sytuacji życiowej, wspiera także domy samotnej matki.
Działalność jest szeroko omawiana przez twórcę fundacji, ks. Tomasza Kancelarczyka, na Facebooku.
Pomoc kobietom w nieplanowanej ciąży oferuje również Stowarzyszenie Dwie Kreski. – Nie oceniamy, pomagamy. Jeżeli zobaczyłaś Dwie Kreski i potrzebujesz wsparcia, zadzwoń – zachęcają wolontariusze. Stowarzyszenie prowadzi telefon zaufania (533 112 121, godz. 18.00–23.00). – Naszym celem jest pomoc kobietom w ciąży, które znalazły się w trudnej życiowej sytuacji. Pomagamy, zapewniając: wsparcie psychologiczne, pomoc materialną, porady prawne, wsparcie duchowe, informacje na temat lokalnych instytucji pomocowych i stowarzyszeń – wskazują. Jak tłumaczą, wierzą w wartość życia człowieka na każdym etapie. – Pomagamy, aby każdy miał szansę się urodzić. Nie pomagamy w aborcji – podkreślają.
Wsparciu nastoletnich rodziców poświęca się Fundacja Javani, również prowadząca telefon zaufania (506 822 449), pomagająca w wychowaniu własnych dzieci, zdobyciu wykształcenia i podjęciu pracy zawodowej.
Wsparcie specjalistów rodzicom, u których dziecka zdiagnozowano wadę letalną, a więc taką, która nieuchronne prowadzi do śmierci dziecka krótko po narodzinach, oferują hospicja perinatalne. Centrum Opieki Perinatalnej Św. Łazarza w Bydgoszczy zapewnia informację i opiekę psychologiczną, prawną, socjalną, duchową, a także konsultacje z lekarzami, towarzyszy rodzinom na każdym etapie ciąży, porodu i przeżywanej żałoby. Pierwszy kontakt zapewnia w ciągu 48 godzin od zgłoszenia takiej potrzeby przez któregoś z Rodziców.
Towarzyszą rodzinom, których dzieci muszą odejść