Wydarzenia 3 Jan 2017 | Redaktor
Odrestaurowany ołtarz w bydgoskiej katedrze

W bydgoskiej katedrze odrestaurowano ołtarz św. Rocha. Zabytek, znajdujący się w południowej nawie, przeszedł gruntowną konserwację i obok ołtarza św. Antoniego odzyskał swój dawny blask.

Ołtarz św. Rocha z 1696 roku został ufundowany przez Stanisława i Helenę Konarskich. W jego środkowym polu znajduje się obraz z wizerunkiem świętego w srebrnej sukience z 1841 roku. Obok niego jest aniołek, trzymający chustę z napisem: eris in peste patronus (bądź patronem w chorobie). Zaś w górnej kondygnacji widnieje barokowy obraz przedstawiający męczeństwo świętych Kryspina i Kryspiniana z 1690 roku. – Ołtarz pochodzi z kościoła pokarmelickiego – powiedział proboszcz bydgoskiej katedry ks. prałat Stanisław Kotowski.

W trakcie prac odkryto, że część elementów snycerskich pochodzi z lat 50. XX wieku. Zasłaniały one jednocześnie oryginalne detale – na przykład serca w retabulum (nastawie ołtarza), malowane na „smalcie”, czyli błękicie królewskim – pigmencie pięknie barwiącym szkło. – Wystarczyło wszystko oczyścić, a także specjalnym preparatem uaktywnić poprzednie barwy, poddając jednocześnie cały ołtarz konserwacji przed grzybami i innymi szkodnikami – powiedział konserwator zabytków Grzegorz Chojnacki.

Renowację przeprowadziła firma konserwatorska „Relief” z Torunia, nagradzana przez marszałka województwa. – Dzisiaj w ok. 90 procentach widzimy oryginał. Projekt mógł być zrealizowany ze środków parafii, a także z dotacji, jakie otrzymaliśmy z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz od Miejskiego Konserwatora Zabytków w Bydgoszczy. Jego koszt wyniósł ok. 120 tysięcy złotych. Mamy także plany, aby w 2017 roku odrestaurować trzeci ołtarz – św. Józefa – dodał ks. prałat Stanisław Kotowski.

źródło: diecezja.bydgoszcz.pl

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor