Wydarzenia 22 Feb 2023 | Redaktor
Katedra świętego Piotra, Apostoła - święto dnia (22.02)

Bazylika św. Piotra. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Bazylika_św._Piotra_na_Watykanie#/media/Plik:Basilica_di_San_Pietro_in_Vaticano_September_2015-1a.jpg

Dnia 22 lutego obchodzone w Kościele jest święto Katedry świętego Piotra, Apostoła.

Święty Piotr - pierwszy wśród równych

Do 1969 obchodzono w Kościele łacińskim dwa święta dotyczące Stolicy Piotrowej: Katedry św. Piotra w Rzymie i Katedry św. Piotra w Antiochii. Zreformowana liturgia połączyła te dwa święta, w święto Katedry św. Piotra. Już od IV wieku w Rzymie obchodzono to święto, wspominając, że Piotr był biskupem Rzymu i obrał to miasto za stolicę chrześcijaństwa. Z biegiem lat zaczęto obchodzić je w różnych dniach, bo tradycja mówiła, że najpierw stolica religii miała znajdować się w Antiochii, gdzie Piotr przebywał kilka lat i poniósł męczeńską śmierć. Początkowo święta obchodzono tylko w Stolicy Piotrowej, później jednak rozszerzono je na cały Kościół.
 

Piotr wyróżniany był szczególnie przez Chrystusa, o czym świadczą liczne przykłady z Ewangelii: 
"[...] I ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr (czyli Skała), i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a cokolwiek rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie" (Mt 16, 18-19). O oddaniu św. Piotrowi władzy w Kościele świadczy też fragment:
"Gdy spożywali śniadanie, rzekł Jezus do Szymona Piotra: «Szymonie, synu Jana, czy Mnie miłujesz więcej aniżeli ci?» Odpowiedział Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś baranki moje». I znowu, po raz drugi, powiedział do niego: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie?» Odparł Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś owce moje». Powiedział mu po raz trzeci: «Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie?» Zasmucił się Piotr, że mu po raz trzeci powiedział: «Czy kochasz Mnie?» I rzekł do Niego: «Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego Jezus: «Paś owce moje»." (J 21, 15-17) Po wniebowstąpieniu Jezusa, Piotr rzeczywiście sprawował władzę w Kościele, o czym świadczą fragmenty Dziejów Apostolskich. Pisali o tym także pierwsi święci, tacy jak św. Klemens, św. Ignacy, św. Papiasz czy św. Ireneusz. 
 
Do dziś dzień, biskupów rzymskich uważa się za bezpośrednich następców św. Piotra. Nawet na początku chrześcijaństwa, zdawano sobie z tego sprawa i to właśnie oni cieszyli się największym autorytetem wśród wiernych. Obchodzone dziś święto ma przypomnieć, że Stolica Piotrowa stanowi podstawę jedności Kościoła.
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Kortonie, we Włoszech - św. Małgorzaty. Przez lat dziewięć wiodła życie rozwiązłe i urodziła nieślubnego syna, który został później franciszkaninem. Gdy jednak odnalazła ciało zamordowanego kochanka, doznała wewnętrznego wstrząsu i rozpoczęła życie surowej pokuty. Z czasem zaczęła doświadczać łask mistyczych. Zmarła w roku 1297. Posiadamy jej życiorys, sporządzony po włosku przez spowiednika.

W Ksindai, w Japonii - bł. Jakuba Carvalho i Towarzyszy, męczenników. Jakub pochodził z Coimbry. Wstąpiwszy do Towarzystwa Jezusowego, udał się do Japonii i tam gorliwie pracował nad ewangelizacją kraju. Gdy wybuchło prześladowanie, schronił się z innymi na odludziu. Wykryty, pośród udręk sprowadzony został do stolicy prowincji i tam wraz z grupą chrześcijan japońskich zamęczony.

oraz:

św. Abiliusza, biskupa (+ I w.); św. Konkordii, męczennicy (+ III w.); św. Maksymiana z Rawenny, biskupa (+ 556); św. Papiasza z Hierapolis, biskupa (+ II w.); św. Paschazego z Wiednia, biskupa (+ ok. 312)
 
źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor