Wydarzenia 3 Oct 2019 | Redaktor
Co uczyniono bydgoskim kapłanom w Bydgoszczy podczas wojny  - zaproszenie na spotkanie

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych zaprasza na wykład Wiesława Trzeciakowskiego pt.

„Polityka III Rzeszy wobec katolickiego duchowieństwa polskiego na przykładzie Bydgoszczy w latach 1939-1945”.

Spotkanie odbędzie się 19 października 2019 roku o godz. 17.00, w budynku Zbiorów Archeologicznych przy ul. Mennica 2, na wystawie „Wolność jest w nas. Kościół katolicki w PRL”. Obowiązuje bilet wstępu (5 zł – normalny, 3 zł – ulgowy).

Podczas wykładu zostanie omówiona sytuacja Kościoła katolickiego i duchowieństwa w Bydgoszczy jesienią 1939 roku na podstawie dokumentacji polskiej i niemieckiej. Ponadto zostaną przedstawione dramatyczne losy polskich księży w niemieckim obozie koncentracyjnym KL Dachau. Punktem wyjścia dla prezentacji będą: fotografie (m.in.: zdjęcie polskich zakładników – sześciu księży, ze Starego Rynku z dnia 9 września 1939 roku) oraz relacje świadków.

Wiesław Trzeciakowski, ur. w 1950 roku w Bydgoszczy. Ukończył Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (filologia polska). Poeta, prozaik, tłumacz i badacz niemieckiej poezji (m.in. twórczość Novalisa) i eseistyki artystycznej, krytyk literacki (literatura polska i niemiecka XIX i XX wieku). Zajmuje się także naukowo problematyką historyczną (dot. stosunków polsko-niemieckich i historii Bydgoszczy, m.in. dzieło dokumentalno-historyczne Śmierć w Bydgoszczy 1939-1945, trzy wydania, poszerz. 2013, nagroda Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w 2012 roku).

Autor i współautor 32 książek literackich i historycznych. Wydał do tej pory dwa tomy opowiadań: Uwodziciele. Kryształowa biblioteka, 1996; Śmierć w kwitnącym sadzie, 2002. Na swoim koncie ma także kilkaset publikacji prasowych (eseje, przekłady, wiersze, opowiadania, artykuły naukowe z historii, literatury i filozofii, recenzje) w znanych czasopismach polskich.

Od środowiska katolickiego Bydgoszczy z rąk ks. biskupa J. Tyrawy otrzymał medal - statuetkę za twórczy wkład do kultury chrześcijańskiej za rok 2015. W 2018 roku (XVIII edycja) otrzymał wyróżnienie Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu w kategorii ”kultura” - za twórczość z okazji 40-lecia pracy literackiej.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor