Wydarzenia 7 Aug 2021 | Redaktor
Błogosławiony Edmund Bojanowski - patron dnia (07.08)

Błogosławiony Edmund Bojanowski. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Edmund_Bojanowski#/media/Plik:Edmund_Bojanowski_wg_'Sobótka'_1871.jpg

Patronem dnia 7 sierpnia jest błogosławiony Edmund Bojanowski.

Błogosławiony Edmund Bojanowski

Edmund Bojanowski urodził się 4 listopada 1814 roku w Grabonogu.
W dzieciństwie za przyczyną Matki Bożej Bolesnej został cudownie uzdrowiony. Wychowany został w katolickiej rodzinie. Przez jego poważną chorobę nie ukończył filozficznych studiów, które podjął we Wrocławiu i w Berlinie. Zamieszkał w rodzinnej miejscowości, gdzie udzielał się społecznie i charytatywnie. Zakładał dla ludności czytelnie, rozpowszechniając czasopisma, które pomagały ubogim otrzymać wykształcenie. Bojanowski zapraszany był do stowarzyszeń niosących pomoc ubogim, ponieważ dał się poznać jako wytrwały i dobry człowiek. Gdy panowała epidemia cholery  w 1849 roku, pomagał zarażonym.
 
 

Błogosławiony Edmund Bojanowski
Jako religijny człowiek, patrzył na ludzi, a zwłaszcza na dzieci przez pryzmat Bożej miłości. Troszczył się o dzieci, opiekował się dorosłymi, mimo swojego słabego zdrowia organizował pomoc dla wiejskiego ludu. Mimo, iż był osobą świecką, założył zgromadzenie zakonne Sióstr Służebniczek Maryi Niepokalanej 3 maja 1850 roku. Jego marzenia o kapłaństwie pokrzyżowały mu problemy zdrowotne. Dla ludności był  przykładem miłości, ufności do Boga i wiary. Edmund Bojanowski zmarł 7 sierpnia 1871 roku.
 
 
  
Inni patroni dnia 07.08:
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
Św. Klaudii. Wymienił ją św. Paweł (2 Tm 4, 21). Nic innego o niej nie wiemy. Mimo to kojarzono ją to z Prudensem, to znów z królem bretońskim Kogidubusem, a nawet dopatrywano się w niej żony Poncjusza Piłata. Nie posiadamy żadnych podstaw do przyjęcia tych przypuszczeń.

oraz:

św. Domecjusza, mnicha i męczennika (+ IV w.); św. Donata, biskupa Nikomedii (+ 362); św. Wiktrycjusza, biskupa Rouen (+ 407); bł. Wincentego, zakonnika (+ 1504)
 
Źródło: Brewiarz  - Czytelnia i Wikipedia.
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor