Wydarzenia 13 Jan 2023 | Redaktor
Bł. Odoryk z Pordenone, prezbiter - patron dnia (14.01)

Błogosławiony Odoryk. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Odoryk_de_Pordenone#/media/Plik:Odoryk_z_Pordenone_2.jpg

Patronem dnia 14 stycznia jest Błogosławiony Odoryk z Pordenone, prezbiter.

Błogosławiony Odoryk naucza chińskich chrześcijan

Odoryk urodził się około 1265 roku w Villanova we Włoszech. Jako 15-latek wstąpił do zakonu św. Franciszka z Asyżu. Od początku żył jak asceta - nosił habit i włosiennice, chodził boso. Gdy odebrał święcenia kapłańskie, zaczał przygotowywać się do misji w Chinach, na którą wyruszł w 1317 roku. Do celu dotarł przemierzając przez Indie, Celjon, Jawę i Sumatrę. W Pekinie spotkał innego franciszkanina, arcybiskupa Jana, z którym rozpoczął współpracę. Gdy ten zmarł, przejął po nim funkcję arcybiskupa Pekinu. Udał się do Tybetu i jako pierwszy mieszkaniec Europy, dotarł do siedziby Dalaj Lamy. Gdy wrócił do ojczyzny, agitowały u papieża by wysyłać więcej misjonarzy do Chin.
 
O podróżach Odoryka pisał Wilhelm z Solagna, a relacja znana jest jako Itinerarium, która jest świetnym źródłem dotyczącym ówczesnych pojęć geograficznych, wierzeń, obyczajów czy stosunków handlowych na Dalekim Wschodzie w XIV wieku. Poprawki do relacji naniósł Henryk z Kłodzka, była przetłumaczona na kilka języków. Odoryk zmarł 14 stycznia 1331 roku w Udine. Beatyfikowany został w 1755 roku przez Benedykta XIV, nazywa się go Apostołem Chin.

 
Inni patroni dnia 14.01:
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Gruzji - św. Nino, niewolnicy na dworze tamtejszych panujących. Ona to miała sprawić, że król i jego kraj pozyskani zostali dla Chrystusa. Ta chrystianizacja Gruzji przypada na przełom IV-V stulecia, ale jej szczegółów nie znamy, a wiadomości o świętej, pośrednie i fragmentaryczne, podlegały w ciągu wieków rozmaitym interpretacjom. Mimo to jej wczesny i stosunkowo rozległy kult nie podlega wątpliwościom.

W Bonnevaux, w Sabaudii - bł. Amadeusza z Clermont. Był żonaty, mimo to razem z synem schronił się najpierw w Cluny, a następnie w wymienionym opactwie sabaudzkim. Zmarł około roku 1150.

oraz:

św. Dacjusza, biskupa (+ 552); św. Makryny (+ 340); św. Malachiasza, proroka (+ V w. przed Chr.)
 
źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor