Bł. Michał Rua, prezbiter - patron dnia (29 października)
Błogosławiony Michał Rua. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Michał_Rua#/media/Plik:Rua2.JPG
Patronem dnia 29 października jest błogosławiony Michał Rua, prezbiter.
Inne z kategorii
Synod bez przełomu? Refleksje po rzymskich debatach o Kościele
Święci Apostołowie Szymon i Juda Tadeusz - patron dnia (28 października)
Michał urodził się 9 czerwca 1837 roku w Turynie. Był on najmłodszym synem swojego ojca, który był kierownikiem w fabryce broni. Zmarł on, gdy Michał miał 8 lat. Pozostał wówczas wraz z macochą i dwoma swoimi braćmi – Janem i Alojzym. Michał chodził do szkoły elementarnej i chętnie uczęsczał do tworzonego przez św. Jana Bosko dzieła nazywającego się Oratorium. W 1846 przyjął on pierwszą Komunię, a po dwóch latach zapisał się do szkoły prowadzonej przez Braci Szkół Chrześcijańskich. Nadal uczęszczał na Oratorium oraz katechezy św. Jana Bosko, który bacznie śledził podopiecznych. To właśnie on zaproponował Michałowi dalsze studia i naukę łaciny. Stał się asystentem św. Jana Bosko, a w 1854 roku na jego ręce złożył śluby zakonne. Od tamtego czasu studiował też filozofię i teologię, a po 6 latach złożył święcenia kapłańskie. Był pierwszym wychowankiem św. Jana Bosko, który został kapłanem.
Po uświęceniu Michała na kapłana, został on kierownikiem naukowym szkół salezjańskich. Czuwał on nad programami nauki, edukacją młodzieży, kontaktem z nauczycielami i wychowawcami, starał się o nowych kapłanów. W 1862 roku został także przełożonym nowej placówki w mieście Mirabello. Po 3 latach mianowany został na dyrektora administracyjnego całej salezjańskiej rodziny. W wieku 30 lat poważnie zachorował, ale został uzdrowionu dzięki słowom św. Jana Bosko: "Nie chcę, żebyś umarł. Musisz mi jeszcze pomóc w tylu sprawach". Ich współpraca zaowocowała założeniem żeńskiej rodziny zakonnej Córek Maryi Wspomożycielki Wiernych, powołanej do życia w roku 1872; pierwszą wyprawą misyjną do Ameryki Południowej (1875); założeniem czasopisma dla wszystkich dzieł salezjańskich (1877).
Od 1884 roku, za przyzwoleniem papieża Leona XIII, św. Jan Bosko na swego zastępcę wyznaczł księdza Rua. Na jego rękach też zmarł dnia 31 stycznia 1888 roku. Po dwóch tygodniach wydano dekret, wyznaczający go na przełożonego zgromadzenia salezjańskiego. Kierował on nim przez kolejne 22 lata, aż do swojej śmierci. Michał Rua zmarł 10 kwietnia 1910 roku. Swoim następcom zostawił natomiast 341 domów w 30 krajach i ok. 4000 członków. Beatyfikował go papież Paweł VI dnia 29 października 1972 roku. To właśnie w ten dzień obchodzi się pamiątke bł. Michała Rua.
W Messynie, na Sycylii - św. Serafina z Francofonte. Był zrazu pospolitym sycylijskim łotrzykiem. Nawróciwszy się, żył jako pustelnik. Zmarł w klasztorze w Messynie w roku 1616.
oraz:
św. Donata, biskupa (+ 387); świętych Maksymiliana, biskupa i męczennika, oraz Walentego, biskupa (+ ok. 440); św. Narcyza z Jerozolimy, biskupa (+ ok. 212); św. Teodora, opata (+ 575); św. Zenobiego z Sydonu, prezbitera i męczennika (+ IV w.)