Wydarzenia 3 Feb 2016 | Redaktor
Biskup na zakończenie Roku Życia Konsekrowanego

W bydgoskiej katedrze 2 lutego zakończono obchody Roku Życia Konsekrowanego w diecezji bydgoskiej.

Eucharystię w święto Ofiarowania Pańskiego, w której uczestniczyli przedstawiciele wspólnot i zgromadzeń zakonnych, odprawił biskup ordynariusz Jan Tyrawa.

Pasterz diecezji w swojej homilii nawiązał do niedawnego spotkania papieża Franciszka z siostrami zakonnymi oraz zakonnikami. - Ojciec Święty odłożył przygotowane wcześniej przemówienie i zwrócił się do wszystkich tak bardzo prosto, od serca. Dużą część swego przesłania poświęcił posłuszeństwu. Wskazał na Jezusa, jako na wzór posłuszeństwa. To mnie uderzyło, a zarazem zrodziło pytanie, dlaczego akurat ten temat został teraz podjęty - pytał.

Biskup ordynariusz Jan Tyrawa dodał, że w ten sposób zostało zauważone bardzo niepokojące zjawisko, jakie charakteryzuje m.in. życie mieszkańców Europy, ich codzienność. To indywidualizm. - Dzisiaj zabiega się nadzwyczaj mocno o autonomię człowieka. Szuka się dla indywidualizmu właściwego sobie wyrazu, jakby to było dla nas najważniejsze. Posłuszeństwo jest takiej postawy całkowitym zaprzeczeniem - stwierdził.

Hierarcha podkreślił, że w ten sposób jednak gubi się odpowiedzialność za wspólnotę, w której przebywamy. Z tego powodu - według ordynariusza - można mówić m.in. o rozbitych małżeństwach i poważnym kryzysie rodziny w chrześcijańskim świecie, ponieważ indywidualiści nie potrafią odnaleźć się we wspólnocie. Kolejnym niebezpiecznym zjawiskiem, na które zwrócił uwagę pasterz diecezji bydgoskiej, jest samotność. - Wiele osób pragnie być singlami, nie umiejąc się odnaleźć w życiu społecznym, rodzinnym, wspólnotowym - dodał.

Dlatego zdaniem pasterza diecezji bydgoskiej warto postawić pytanie: skąd biorą się wszystkie problemy, jakie przeżywa Europa czy cały świat chrześcijański? - Jeśli Ojciec Święty akcentuje przymiot posłuszeństwa, to w tle zauważa to wszystko, z czego wyrasta wspomniany problem - człowiekowi brakuje norm i wartości, na których jest on zdolny dopiero zbudować wspólnotę. Papież podkreśla to w trosce o to, aby życie konsekrowane stało się szczególnym świadectwem życia wspólnotowego, gdzie nie potrzeba mówić o posłuszeństwie, ale o świętości, autorytecie, lojalności - zakończył.

Na całym świecie żyje obecnie około 950 tysięcy, a w Polsce około 35 tysięcy osób konsekrowanych. Na terenie diecezji posługuje ok. 100 sióstr zakonnych oraz ok. 90 kapłanów i kilku braci zakonnych. W ostatnim roku przybyło nowe zgromadzenie Sióstr Służebnic Prawdy Bożej, które podjęły posługę w Domu Księży Emerytów Diecezji Bydgoskiej.

jm

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor