Kultura 30 Mar 2016 | Redaktor
Duchowy wymiar finansów – recenzja

Jakiś czas temu na łamach portalu ukazał się wywiad z p. Wojciechem Nowickim, instruktorem Chrześcijańskiej Edukacji Finansowej, współautorem książki „Uzdrowienie finansów. Jak z Bożą pomocą wyjść z długów?”. Zgodnie z zapowiedzią dziś publikujemy recenzję i parę słów o nowości – filmie.

„Uzdrowienie finansów” 

Jak Bóg mówi do mężczyzny, a jak do kobiety? Tego chyba nie dowiemy się z książki o finansach? A jednak! Państwo Nowiccy nie oferują suchego poradnika, nie zaczynają od twardych zaleceń na temat domowego budżetu. Żeby móc zastosować dobre rady w praktyce, trzeba najpierw poszukać właściwej perspektywy, spojrzeć szerzej. Właśnie dlatego autorzy poruszają sprawy ogólniejsze, takie jak podejmowanie decyzji, praca, uczciwość, dawanie...Ale bez obaw, osoby szukające konkretu dostaną go. Realne koszty kredytów, sposoby, żeby mniej wydawać, osobisty bilans majątkowy, w tym rejestr przychodów, datków, wydatków, kroki do wyjścia z zadłużenia to tylko niektóre poruszone tutaj zagadnienia.

Współistnienie pierwiastka duchowego i praktycznego (a może: oparcie praktyki na tym, co duchowe) to wielka zaleta tej publikacji. Człowieka traktuje się tu integralnie, biorąc również pod uwagę psychologiczne uwarunkowania, np. to, że czasem potrzebujemy sukcesu, żeby za szybko się nie zniechęcić, i to, że nasza wdzięczność szwankuje, bo nie pamiętamy, co otrzymaliśmy. Autorzy mają to na uwadze, proponując rozwiązania. Na przykład wspomniany rejestr przychodów, datków – świetna metoda! Stosując ją, mamy nie tylko szansę zyskać kontrolę nad przepływającymi nam przez palce środkami, ale i sami siebie wychowujemy, właśnie do wdzięczności. A wdzięczność prowadzi bezpośrednio do Właściciela.

No właśnie – Właściciel. „Łapanie” właściwej perspektywy oznacza tutaj spojrzenie na siebie jak na zarządcę dóbr, a nie jak na ich posiadacza. Podobnie w sferze pracy. W „Uzdrowieniu finansów” zwraca się uwagę na to, nad czym zastanawiamy się zdecydowanie zbyt rzadko. Dla kogo tak naprawdę pracujemy? Dlaczego praca zamiast błogosławionym trudem staje się niekiedy przekleństwem? Czy na pewno robimy to, do czego wzywa nas Szef (który w końca zna nas najlepiej)?

Książka jest ciepła, przeplatana cytatami, anegdotami, dowcipnymi grafikami, które sprawiają, że przekaz, choć poważny i głęboki, jest jednocześnie przystępny, a lektura – przyjemna.

Integralną częścią książki są świadectwa wplecione w poszczególne rozdziały. Działają jak zdrowy, motywujący wyrzut sumienia. Czemu? Bo często panicznie boimy się powierzyć Mu ster naszego życia, nie tylko w tej sferze, jaką są finanse. Tutaj poznajemy historie ludzi, który zdecydowali się Mu zaufać, często wtedy, gdy po ludzku byli już w sytuacji bez wyjścia. Gigantyczne długi, błędne koło bieżących potrzeb i rosnących odsetek, myśli samobójcze... Historie tych osób potwierdzają, że Bóg działa, że nie zostawia nas samych. Pokazują nie tylko wspaniałe, czasami naprawdę wręcz cudowne działania Boga, ale także to, że On potrzebuje naszej zgody i naszego współdziałania. Bóg daje 100%, ale bez nas – ani rusz...

Sama z reguły nie ufam zbytnim „ochom” i „achom”. Ale tę książkę szczerze i gorąco polecam – zawiera duży leczniczy potencjał. Po przeczytaniu choćby fragmentu odchodzi się umocnionym.

Dodam jeszcze, że publikacja posiada „Imprimi potest”.

Film „»Twoje« pieniądze”
Drugą propozycją pomocy w porządkowaniu finansów jest film „»Twoje« pieniądze”. Razem z p. Wojciechem Nowickim pracowali nad nim ks. Adam Pozorowski (duszpasterz, pracuje m.in. osobami uzależnionymi, odprawia Msze za dłużników, działacz na rzec ekumenizmu, znawca duchowości judaizmu) i Artur Kalicki (przedsiębiorca, coach, prowadzący kursy finansowe).

Na dwóch płytach (łącznie ok. 5 godzin materiału) zgromadzono wykłady/konferencje, rozmowy, a także animacje, np. wizualizacje mające pomóc w planowaniu domowego budżetu. Treść w dużej mierze nawiązuje do tego, co zostało zawarte w książce: jak wyjść z długów, jak i u kogo szukać rady, jak być uczciwym, oszczędnym, jak inwestować... Pojawiają się także nowe wątki, m.in. wartości moralnej pieniądza (czy ją ma?), dodatkowe naświetlenie tego, jak pomoc dłużnikom, dane nt. minimum socjalnego jako pomoc przy tworzeniu własnego planu wydatków itd. Treści można sobie dowolnie „porcjować” dzięki klarownemu menu. Wydanie płyty – nakładem firmy „DLA JEZUSA Magdalena Plucner” – jest przyjazne dla oka, opatrzone książeczką z przydatnymi grafikami, podsumowującą najważniejsze treści.

Przesłanie „»Twoich« pieniędzy” na pewno jest wartościowe. Mnie osobiście oczarowała książka, film mniej, jednak osobom lubiącym konwencję instruktażową, korzystającym z audio/wideokonferencji oglądanie może przypaść do gustu bardziej niż mnie. Zapraszamy, żeby ocenić samodzielnie – poniżej zamieszczamy zwiastun filmu.



Marta Kocoń

PS Najbliższy Kurs Biblijnego Zarządzania Finansami startuje już dziś, ale zapisać się można jeszcze dwa, trzy dni później. Więcej informacji na www.edukacja-finansowa.net.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor