Anglia otwiera kościoły. Nowe zasady udziału we Mszy Świętej
fot. nadesłane
Angielscy biskupi opracowali procedury odprawiania Mszy Świętych. Wbrew temu co zapowiadał rząd, nie będzie obowiązywał 30-osobowy limit uczestników Eucharystii.
Inne z kategorii
Czy Pan jest w ciąży? - tak się będą pytać
Tragiczne skutki rozdziału Kościoła i państwa [ROCZNICA]
Rząd Wielkiej Brytanii zapowiedział otwarcie kościołów dla wiernych z dniem 4 lipca. Katolicy wśród których jest duża polska społeczność czekali na to z niecierpliwością. Wierni modlili się o powszechny i swobodny dostęp do Sakramentów. Premier Johnson ogłosił limitowany liczebnie powrót praktyk wspólnotowych.
Z wytycznych episkopatu, wynika, że odnośnie liczby uczestników Mszy Św. nie ma odgórnie narzuconego limitu. We Mszy Św. udział może wziąć tyle osób, ile pozwoli na to warunek wymaganego dystansu społecznego.
Jak napisali w specjalnym przesłaniu Arcybiskupi Metropolici Kościoła katolickiego w Anglii:
„Nasze życie zostało zmienione przez doświadczenie pandemii i oczywistym jest, że nie możemy po prostu powrócić do stanu sprzed wprowadzenia ograniczeń. (…) Musimy teraz odbudować pojęcie, czym jest wspólnota Eucharystyczna, trzymając się mocno tego wszystkiego, co dla nas drogie, jednocześnie poszukując kreatywnych sposobów działania w zmienionych okolicznościach”.
Apelują oni także do wiernych o rozwagę.
„Zwracamy się do każdego katolika, aby zastanowił się uważnie nad tym, jak i kiedy może znowu uczestniczyć we Mszy Świętej w kościele. (…) Ponieważ nie ma obowiązku uczestnictwa we Mszy niedzielnej prosimy was o zastanowienie się nad możliwością uczestnictwa we Mszy podczas tygodnia. To zmniejszy natłok na Mszach niedzielnych i pozwoli na stopniowy powrót uczestnictwa w Eucharystii w kościele dla większej liczby osób” – czytamy w liście episkopatu.
Wśród obostrzeń, którym podlegają kościoły, znajduje się brak dostępu do toalet i bieżącej wody. Konieczne jest założenie maski ochronnej, nie można dotykać figur, obrazów, krzyża i relikwii czy używać święconej wody. Msze św. będą recytowane, a więc bez muzyki i śpiewu. Komunia Św. udzielana będzie tylko na rękę i w postawie stojącej. Księża zobowiązani są do wygłaszania krótszych homilii.
Powraca także sakrament pokuty i pojednania, oczywiście przy zachowaniu niezbędnych praktyk bezpieczeństwa.
Na podstawie:www.catholic-ew.org