Co ksiądz nosi pod ornatem? Cz.1 Humerał
fot. pixabay
Humerał to prostokątna biała chusta wykonana z lnu. Jest elementem stroju liturgicznego. Jednak czy zawsze jest obowiązkowy?
Inne z kategorii
Z Ewangelii na każdy dzień - 23 listopad
Z Ewangelii na każdy dzień - 22 listopad
Humerał okrywa szyję i ramiona, dawniej zakładano go także na głowę. Zawiązuje się na piersiach. W zwyczajnej formie rytu rzymskiego nie jest on elementem niezbędnym, o ile spod alby nie widać stroju świeckiego. Jeśli natomiast alba ze stójką nie zasłania go w pełni – wtedy kapłan powinien założyć humerał. Jego druga praktyczna funkcja to ochrona ornatu przed potem.
Inaczej jest w przypadku nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego. Tam humerał jest niezbędnym elementem liturgicznego stroju dla kapłanów, diakonów czy subdiakonów. Zakłada się go pod albę. Podczas jego zakładania odmawia się następującą modlitwę: „Włóż mi, Panie na głowę hełm zbawienia, bym pokonał zasadzki demona”. Pokazuje to symboliczny wymiar humerału jako ochrony przed pokusami podczas sprawowania Mszy Świętej.
Papież Benedykt XVI tak mówił o znaczeniu tej szaty:
„Myśli nie powinny błądzić tam i ówdzie, idąc za troskami i oczekiwaniami mojej codzienności; zmysłów nie może przykuwać to, co tam, wewnątrz kościoła, mogłoby przypadkowo zaprzątnąć nasze oczy i uszy. Moje serce musi posłusznie otworzyć się na słowo Boga i skupić się na modlitwie”.
Na podstawie: dsl.waw.pl