Inne 20 Aug 2020 | BR
Co ksiądz nosi pod ornatem? Cz.1 Humerał

fot. pixabay

Humerał to prostokątna biała chusta wykonana z lnu. Jest elementem stroju liturgicznego. Jednak czy zawsze jest obowiązkowy?

Humerał okrywa szyję i ramiona, dawniej zakładano go także na głowę. Zawiązuje się na piersiach. W zwyczajnej formie rytu rzymskiego nie jest on elementem niezbędnym, o ile spod alby nie widać stroju świeckiego. Jeśli natomiast alba ze stójką nie zasłania go w pełni – wtedy kapłan powinien założyć humerał. Jego druga praktyczna funkcja to ochrona ornatu przed potem.

 

Inaczej jest w przypadku nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego. Tam humerał jest niezbędnym elementem liturgicznego stroju dla kapłanów, diakonów czy subdiakonów. Zakłada się go pod albę. Podczas jego zakładania odmawia się następującą modlitwę: „Włóż mi, Panie na głowę hełm zbawienia, bym pokonał zasadzki demona”. Pokazuje to symboliczny wymiar humerału jako ochrony przed pokusami podczas sprawowania Mszy Świętej.

 

fot. holyart.pl

 

 

Papież Benedykt XVI tak mówił o znaczeniu tej szaty:

„Myśli nie powinny błądzić tam i ówdzie, idąc za troskami i oczekiwaniami mojej codzienności;  zmysłów nie może przykuwać to, co tam, wewnątrz kościoła, mogłoby przypadkowo zaprzątnąć nasze oczy i uszy. Moje serce musi posłusznie otworzyć się na słowo Boga i skupić się na modlitwie”.

 

Na podstawie: dsl.waw.pl

BR

BR Autor

Redaktor