Projekt Kostka! Kiedy? Jak? Po co? [wywiad]
Inne z kategorii
O Mszy papieża Piusa [VIDEO]
Komentarz do liturgii na XIV Niedzielę w ciągu roku
Już za chwilę wspaniały festiwal - trzy dni tzw. Projektu Kostka. 20 września od godz.: 08:00 do 22 września do godz. 20:00
Wszystko w Hali Widowiskowo-Sportowa Złotowianka - Złotów, Piła.
Porozmawialiśmy zatem z przedstawicielem organizatorów tego Projektu ks. Adamem Gaca MSF:
K. Ch.: Czym jest i od kiedy organizuje się ten projekt?
Ksiądz Adam Gaca: Projekt Kostka jest dorocznym festiwalem młodzieżowym, organizowanym już po raz dziewiąty przez parafię Wniebowzięcia NMP w Złotowie. Inicjatorami są posługujący tam misjonarze Świętej Rodziny. Od kilku lat wydarzenie to przybrało oryginalną formę festiwalu hip-hop. Projekt Kostka jest tak naprawdę jedynym w Polsce festiwalem hip-hopu chrześcijańskiego.
K. Ch.: Jaki jest cel tego festiwalu?
Ks. A. G.: Nadrzędnym celem jest przyprowadzenie młodych ludzi na spotkanie z Jezusem w Kościele, czyli we wspólnocie i pokazanie, że ta wspólnota jest żywa, dynamiczna, radosna. Uważamy, że wiarę możemy wyrażać na wiele sposobów, mówić o niej także językiem współczesnym i stąd muzyka hip-hop. Oprócz zabawy młodzież słucha wartościowego przekazu, świadectw i ma okazję doświadczyć modlitwy (czasem innej, niż ta w kościelnych ławkach). Patronuje nam św. Stasiu Kostka - ten, który przypomina wszystkim, że "do wyższych rzeczy jesteśmy stworzeni". Stąd też wzięła się nazwa wydarzenia - Projekt Kostka.
Przy okazji realizuje się wiele innych dobrych rzeczy, jak chociażby rozbudzanie pasji, czemu służą np. zróżnicowane każdego roku warsztaty. Młodzi, jako współorganizatorzy, liderzy grup i wolontariusze mogą nauczyć się mnóstwa rzeczy już chociażby podczas samej organizacji, otrzymują dość poważne zadania, realizują wiele własnych pomysłów. To jest ich festiwal.
K. Ch.: Jak zrodził się pomysł Projektu Kostki?
Ks. A. G.: Sama idea narodziła się tak naprawdę od jednego zdania: gdy parafia przejęła pod administrację kościół filialny św. Stanisława Kostki, ówczesny ks. proboszcz powiedział do swoich wikarych "Zróbcie coś!". Chciał po prostu uczcić to wydarzenie. Zaczęło się od czuwania i koncertu diakonii muzycznej działającej przy parafii. Wszystkim się to tak spodobało, że za rok powtórzono wydarzenie i znowu, i znowu... Całość rozwijała się błyskawicznie, jakby samoistnie.
Coraz większe koncerty i sceny, więcej wydarzeń towarzyszących i zaangażowanych osób. Wszyscy chcieli pomagać! I tak zostało do dziś - wolontariuszy i pomysłów jest cała masa. Obecnie bezpośrednio przy Projekcie Kostka pomaga grupa około 60 osób, spośród których kilka pracuje nad organizacją właściwie cały rok. Do tego kolejne dziesiątki ludzi to sponsorzy, firmy, instytucje - począwszy od projektowania grafiki i wypożyczania telebimów, a skończywszy na pieczeniu ciasta i roznoszeniu ulotek. W Złotowie działa prężna ekipa Projektu Kostka.
A jak będzie wyglądał festiwal w tym roku?
Ks. A. G.: Co roku wprowadzamy wiele nowości, ale też sięgamy do sprawdzonych rozwiązań. Przyjął się np. konkurs Projektu Kostka: HIP-HOP FESTIWAL, czyli okazja dla młodych raperów do zaistnienia na dużej scenie i wygrania nagród (oprócz tych pieniężnych tegoroczny laureat pojedzie na koncert debiutów Chrześcijańskiego Grania do Warszawy).
Będzie jak zawsze działała Strefa Modlitwy, będą bitwy taneczne, radosny przemarsz przez miasto i mnóstwo dobrej muzyki z pozytywnym przekazem.
Jako gwiazdy główne zaprosiliśmy LUXTORPEDĘ oraz uwielbieniowy zespół EXODUS 15. Jeśli chodzi o nowości, to cieszymy się z aplikacji mobilnej "Projekt Kostka" (już do pobrania) oraz otwieramy pierwszy raz Strefę Dziecka.
Hasłem przewodnim tegorocznej edycji Projektu Kostka jest słowo "SUKCES". Wspólnie z zaproszonymi gośćmi będziemy zastanawiać się co to słowo oznacza dla człowieka, jak ten sukces osiągnąć? I czy jest możliwe mówić o sukcesie na płaszczyźnie duchowej?
Projekt Kostka czeka i zaprasza - wszystko jest gotowe, wszystko jest za darmo. Nie może Cię zabraknąć!
K. Ch.: Dziękuję za rozmowę.