Syndrom poaborcyjny poważnym zagadnieniem naukowym, prawnym, społecznym... Konferencja w Sejmie pod patronatem posła PE M. Jurka
Inne z kategorii
Psychiatryczne oraz prawne konteksty zabiegu przerwania ciąży, Prawo Unii Europejskiej a zapobieganie aborcji, Syndrom poaborcyjny istnieje – możliwości leczenia
... to tylko niektóre z zagadnień, które zostaną przedstawione podczas bardzo ważnej konferencji, organizowanej przez Fundacja SOS Obrony Poczętego Życia wraz z Fundacją Edukacja przez Media, która już za kilka dni odbędzie się w Sejmie RP. Konferencja zatytułowana została:
ŻYCIE ZE SKUTKAMI ABORCJI: STAN OBECNY I PERSPEKTYWY
Odbędzie się ona:
4 kwietnia, w Sejmie, w sali G14
Jak zauważają organizatorzy konferencji, w przestrzeni społecznej mają miejsce nachalne próby niwelowania powagi traumy aborcyjnej i jej skutków. W medycynie na przykład nie mówi już o dziecku w fazie prenatalnej, ale o „płodzie”, prawo Unii Europejskiej z kolei akt zabicia dziecka przed narodzeniem określa terminem: "prawo reprodukcyjne".
"Postanowiliśmy - informująą organizatorzy - nagłośnić ten problem, organizując w Sejmie RP wraz z posłem Janem Klawiterem konferencję poświęcona tej ważnej dla całego społeczeństwa sprawie."
Współorganizatorami konferencji są obok Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia i Fundacji Edukacja przez Media, Instytut Ordo Caritatis i Fundacja Życia i Rodziny.
Patronatem Honorowym całe to wydarzenie objął Poseł Parlamentu Europejskiego Marek Jurek.
Jak obiecują organizatorzy, nagrania z konferencji będą dostępne, redakcja Katolickiej Bydgoszczy więc z pewnością je opublikuje.
Program konferencji
8.30 – Msza św. w kaplicy sejmowej
9.00 – Powitanie – poseł Jan Klawiter
9.10 – Słowo wstępne: ks. Ryszard Halwa (Fundacja SOS Obrony Poczętego Życia), Anna Wiejak (Fundacja Edukacja przez Media)
9.30 – Dokonałam aborcji – Irene van der Wende, znana obrończyni życia z Holandii
10.30 – Syndrom poaborcyjny istnieje – możliwości leczenia – ks. prof. Romuald Jaworski (psycholog, UKSW)**
11.00 – Czy ideologia zrównoważonego rozwoju może zablokować dostęp do leczenia syndromu poaborcyjnego? – ks. prof. Tadeusz Guz (filozof, KUL), dr Aldona Ciborowska (dr nauk prawnych)
11.30 Przerwa kawowa
12.00 Prawo Unii Europejskiej a zapobieganie aborcji – eurodeputowany Marek Jurek (Prawica RP)
12.30 Psychiatryczne oraz prawne konteksty zabiegu przerwania ciąży – dr Błażej Kmieciak, Koordynator Centrum Bioetyki Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, doktor nauk społecznych w zakresie socjologii prawa, bioetyk oraz pedagog specjalny, adiunkt w Zakładzie Prawa Medycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, wykładowca prawa w Pracowni Pedagogiki Specjalnej Uniwersytetu Łódzkiego, oraz mediator (współpracownik) w Fundacji Wsparcia Psychospołecznego w Łodzi były Rzecznik Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego
13.00 Syndrom poaborcyjny w powieści „Kainka” ks. Stanisława Tworkowskiego – jak przestrzec i jak pomóc osamotnionym kobietom – dr Marta Cywińska
13.30 Doświadczenia kobiet po aborcji – Maria Bienkiewicz, Fundacja Nazaret
źródło: Prawy.pl red.: KB