Felieton 7 Aug 2019 | Redaktor

„Nagle usłyszeliśmy wrzaski, serie z karabinów maszynowych, wybuchy granatów; nie wiedzieliśmy czy mordują w mieszkaniach; nagle w drzwiach stanął niemiecki żołnierz i krzyknął tylko jedno słowo „RAUS!” -mówi ksiądz Stanisław Kicman, świadek Rzezi Woli, który w sierpniu 1944 roku miał 7 lat.

„Prowadzili nas ulicą. Nagle otworzyło się okno na trzecim piętrze. Żołnierz niemiecki stał z moim kolegą, nieco młodszym ode mnie, trzymał go w rękach po czym wyrzucił przez okno. Chłopiec złapał żołnierza za klapy kieszeni, i z tymi klapami zaciśniętymi w rękach spadł na bruk i skonał…”

Tak Rzeź Woli wspomina ks.Stanisław Kicman, syn Moniki Kicman autorki książki „Pokonać strach”. Książki, którą czyta się jednym tchem, gdyż jest to bardzo dokładna, reporterska wręcz relacja naocznego świadka zbrodni niemieckich (i ukraińskich kolaborantów) w okupowanej Warszawie - od wkroczenia Niemców we wrześniu 1939 r., aż po wybuch Powstania Warszawskiego i Rzeź Woli w sierpniu 1944 roku.

O przeżyciach ks.Stanisława Kicmana przeczytałem w jednym z tygodników, potem świadka Rzezi Woli udało się zaprosić do jednego z programów telewizyjnych. Wojenną opowieść ks .Kicmana dopełniły dwa spotkania przy herbacie, podczas których duchowny wyjawił, iż pieczołowicie przechowuje rękopis wspomnień swojej mamy.

Tak doszło do wydania książki, której dopełnieniem jest wstrząsający film „Rzeź Woli” Rafała Geremka. [patrz trailer poniżej]

Monika Kicman w swojej książce „Pokonać strach” relacjonuje nie tylko niemieckie zbrodnie w okupowanej Warszawie (gwoli ścisłości w książce znajdziemy także opisy zbrodni ukraińskich kolaborantów), ale także codzienne życie jej rodziny i życie Warszawiaków. Niemniej ciekawą częścią książki jest opis obozowego życia w Niemczech oraz pierwszych dni tuż po zakończeniu wojny w Niemczech, a następnie w Polsce.

Książka jest po części opowieścią rodzinną, bardzo kochającej się rodziny, gdzie autorka dużo miejsca poświęca swojemu synowi Stanisławowi i mężowi Czesławowi. Pierwsze dni radości i nadziei Powstania Warszawskiego szybko zamieniają się w strach przed nieopisanym barbarzyństwem Niemców i Ukraińców, przed utratą życia swojego i swojej rodziny. Po aresztowaniu Czesława Kicmana przez Niemców dochodzi strach o los męża. Czy się jeszcze spotkają? Czy strach można pokonać? Jak poradzić sobie z wojenną traumą?

I na koniec uporczywa myśl - czy tej relacji nie powinni przeczytać nie tylko Polacy?...

„Dochodziliśmy do kościoła św.Wojciecha,naprzeciw dymiło gryzącym dymem usypisko zwęglonych ciał” „Wchodząc po stopniach spojrzałam w lewo, przy pierwszych drzwiach piętrzyła się we wgłębieniu sterta ciał ludzkich.

Do dziś pamiętam niektóre wysuwające się głowy, twarze i małe, w lakierkach i pomarańczowych skarpetkach nóżki dziecka”

„Pokonać strach. Niemieckie zbrodnie w relacji naocznego świadka” Monika Kicman oraz dołączone DVD film dokumentalny „Rzeź Woli” reż.R. Geremek

Jarosław Mańka

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor