Z życia diecezji 22 Jun 2022 | Redaktor
Piesza Pielgrzymka Diecezji Bydgoskiej już za miesiąc. Mamy ważne informacje!

Tegoroczna XVIII Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę Diecezji Bydgoskiej przeżywana będzie pod hasłem Posłani w pokoju Chrystusa. 

Tegoroczna XVIII Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę Diecezji Bydgoskiej odbędzie się pod hasłem „Posłani w pokoju Chrystusa”. Pątnicy wyruszą 21 lipca, w dziesięć dni przejdą ponad 300 kilometrów.

Pielgrzymkę rozpocznie Msza święta w katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy o godz. 6.00. – Wyruszamy od Matki Pięknej Miłości, by po jedenastu dniach pokłonić się Królowej Polski w Częstochowie – mówi kierownik ks. Krzysztof Klóska. Podkreśla, że pielgrzymka jest czasem rekolekcji w drodze: każdy uczestnik poddany jest pewnego rodzaju próbie fizycznej, ale i duchowej.

W tym roku wydarzenie odbędzie się w formie tradycyjnej: pątnicy będą wędrować w wybranej przez siebie jednej z jedenastu grup. Siedem wyruszy z Bydgoszczy, pozostałe – z Górki Klasztornej, Nakła nad Notecią, Sępólna Krajeńskiego i Szubina. Szczegóły dotyczące grupy, dane kontaktowe do księdza przewodnika, a także formularz zgłoszeniowy, który należy wypełnić i oddać podczas spotkania organizacyjnego danej grupy, są dostępne na stronie www.pielgrzymka.bydgoszcz.pl.

Koszt wynosi 120 złotych. Wpłatę należy przekazać razem z wypełnionym formularzem zgłoszenia.

Na trasie postoje będą odbywać się tylko w wyznaczonych miejscach, na każdym postoju możliwe jest skorzystanie z „toalety na kołach” (toi toi), na postoju obiadowym na pątników czekać będzie kuchnia polowa. Noclegi zaplanowano w szkołach, remizach (należy zabrać karimatę i śpiwór), możliwość umycia się – adekwatna do panujących warunków i możliwości gospodarzy.

– Trasa tegorocznej pielgrzymki przez ostatnie dwa lata nieco się zmieniła, więc ciekawych weteranów sprzed pandemii zapraszamy do zerknięcia na naszą stronę w zakładkę „Trasa pielgrzymki” – uprzedzają organizatorzy.

Tradycyjnie na trasie znajdzie się Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej – w niedzielę 24 lipca o godz. 12.00 będzie tu sprawowana Msza święta, na którą zaproszeni są wszyscy przyjaciele, sympatycy bydgoskiej pielgrzymki, mający możliwość dojechać do Lichenia. – Wspaniale będzie Was zobaczyć, razem uklęknąć, spędzić wspólnie czas na modlitwie, a potem chwilę odpocząć, nabierając sił do dalszej drogi – zachęcają organizatorzy.

Także w niedzielę (31 lipca) bydgoscy pielgrzymi dotrą na Jasną Górę. Tutaj również mile widziani będą przyjaciele, bliscy pątników. – Zapraszamy aby ten radosny i niesamowicie ważny czas dla każdego pielgrzyma spędzić razem. Prosimy jednak, aby nie przyjeżdżać na ostatni postój u sióstr, ze względu na bardzo ograniczone możliwości parkowania i spore zamieszanie – mówią organizatorzy.

Wejście grup diecezji bydgoskiej na Wały Jasnogórskie zaplanowano na godz. 11.30, a o 12.30 ks. bp Krzysztof Włodarczyk będzie przewodniczyć Mszy świętej przed cudownym obrazem Matki Bożej. O godz. 18.00 odbędzie się droga krzyżowa na Wałach Jasnogórskich. O godz. 21.00 Apel Jasnogórski, którego rozważanie również poprowadzi bp Włodarczyk.

Szczegóły na www.pielgrzymka.bydgoszcz.pl.

Red

 

 
 
Inf. fb/Piesza Pielgrzymka Diecezji Bydgoskiej
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor