Z życia diecezji Dzisiaj 11:31 | Redaktor
Zmiany personalne w diecezji bydgoskiej. Biskup ogłosił nowe nominacje

fot. Facebook/Diecezja Bydgoska

Biskup Krzysztof Włodarczyk, ordynariusz diecezji bydgoskiej, dokonał zmian personalnych wśród duchowieństwa. Decyzje dotyczą m.in. nominacji proboszczowskich, przejść na emeryturę, przeniesień oraz pierwszej posługi neoprezbitera.

Zmiany wejdą w życie latem

Nowe nominacje i decyzje personalne będą wchodzić w życie etapami — od końca czerwca oraz pod koniec sierpnia. Obejmują zarówno parafie w Bydgoszczy, Nakle nad Notecią, Kcyni, Panigrodzu, Zakrzewie, Złotowie i Wierzchucinie Królewskim, jak i funkcje pełnione w instytucjach diecezjalnych.

Nowy wikariusz w Nakle nad Notecią

Z dniem 30 sierpnia ks. Dominik Grolewski, neoprezbiter diecezji bydgoskiej, został mianowany wikariuszem parafii św. Wawrzyńca w Nakle nad Notecią.

To jego pierwsza nominacja po święceniach kapłańskich.

Proboszczowie przechodzą na emeryturę

Zmiany obejmują także księży, którzy kończą posługę proboszczowską i przechodzą na emeryturę.

Z dniem 30 czerwca na emeryturę przechodzi ks. Arkadiusz Kalinowski, dotychczasowy proboszcz parafii świętych Apostołów Piotra i Pawła w Złotowie.

29 sierpnia parafian pożegnają również ks. Andrzej Choroba, dotychczasowy proboszcz parafii św. Marii Magdaleny w Zakrzewie, oraz ks. Jan Pomin, dotychczasowy proboszcz parafii świętych Apostołów Piotra i Pawła w Wierzchucinie Królewskim.

Ks. Hoppe nie będzie już dyrektorem CEF W Bydgoszczy

Biskup Krzysztof Włodarczyk mianował także nowych proboszczów, dla których będzie to pierwsza taka funkcja.

Z dniem 29 sierpnia ks. Paweł Hoppe zostanie zwolniony z funkcji dyrektora Centrum Edukacyjno-Formacyjnego Diecezji Bydgoskiej im. bł. bp. Michała Kozala. Od 30 sierpnia będzie proboszczem parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kcyni.

Z kolei z dniem 30 czerwca ks. Krzysztof Klóska został zwolniony z obowiązków w parafii św. Łukasza Ewangelisty i św. Rity, a od 1 lipca obejmie urząd proboszcza parafii św. Jana Chrzciciela w Panigrodzu.

Także  ks. Marek Kusy zostanie zwolniony z obowiązków w parafii św. Józefa Rzemieślnika w Bydgoszczy, a od 30 sierpnia obejmie funkcję proboszcza parafii św. Marii Magdaleny w Zakrzewie.

Przejścia między parafiami

Część decyzji dotyczy przejść proboszczów do innych parafii.

Ks. Tadeusz Czyż, dotychczasowy administrator parafii świętych Apostołów Piotra i Pawła w Złotowie, od 1 lipca mianowany zostanie proboszczem tej  parafii. Zachowa jednocześnie urząd proboszcza w Świętej.

Z dniem 29 sierpnia ks. Franciszek Śliwiński zostanie zwolniony z obowiązków proboszcza parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kcyni i obejmie funkcję proboszcza parafii świętych Apostołów Piotra i Pawła w Wierzchucinie Królewskim.

Zmiany w innych funkcjach

Decyzje personalne obejmują również inne zadania w diecezji.

Od lipca ks. Waldemar Krawczak, dotychczasowy moderator  Domu Księży Emerytów im. św. Jana Pawła II Diecezji Bydgoskiej, zostanie dyrektorem tej placówki. 

Ks. Marcin Puziak,  dotychczas proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Panigrodzu,  skierowany zostanie do Zakonu Braci Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel w Krakowie.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor