Zmiany personalne w diecezji bydgoskiej. Biskup ogłosił nowe nominacje
fot. Facebook/Diecezja Bydgoska
Biskup Krzysztof Włodarczyk, ordynariusz diecezji bydgoskiej, dokonał zmian personalnych wśród duchowieństwa. Decyzje dotyczą m.in. nominacji proboszczowskich, przejść na emeryturę, przeniesień oraz pierwszej posługi neoprezbitera.
Inne z kategorii
Synod diecezjalny w Bydgoszczy. „Rynek śmierci” i utrata sacrum – mocny głos księdza
Otwarci i gotowi na wyzwania współczesności. Rozpoczął się I Synod Diecezji Bydgoskiej
Zmiany wejdą w życie latem
Nowe nominacje i decyzje personalne będą wchodzić w życie etapami — od końca czerwca oraz pod koniec sierpnia. Obejmują zarówno parafie w Bydgoszczy, Nakle nad Notecią, Kcyni, Panigrodzu, Zakrzewie, Złotowie i Wierzchucinie Królewskim, jak i funkcje pełnione w instytucjach diecezjalnych.
Nowy wikariusz w Nakle nad Notecią
Z dniem 30 sierpnia ks. Dominik Grolewski, neoprezbiter diecezji bydgoskiej, został mianowany wikariuszem parafii św. Wawrzyńca w Nakle nad Notecią.
To jego pierwsza nominacja po święceniach kapłańskich.
Proboszczowie przechodzą na emeryturę
Zmiany obejmują także księży, którzy kończą posługę proboszczowską i przechodzą na emeryturę.
Z dniem 30 czerwca na emeryturę przechodzi ks. Arkadiusz Kalinowski, dotychczasowy proboszcz parafii świętych Apostołów Piotra i Pawła w Złotowie.
29 sierpnia parafian pożegnają również ks. Andrzej Choroba, dotychczasowy proboszcz parafii św. Marii Magdaleny w Zakrzewie, oraz ks. Jan Pomin, dotychczasowy proboszcz parafii świętych Apostołów Piotra i Pawła w Wierzchucinie Królewskim.
Ks. Hoppe nie będzie już dyrektorem CEF W Bydgoszczy
Biskup Krzysztof Włodarczyk mianował także nowych proboszczów, dla których będzie to pierwsza taka funkcja.
Z dniem 29 sierpnia ks. Paweł Hoppe zostanie zwolniony z funkcji dyrektora Centrum Edukacyjno-Formacyjnego Diecezji Bydgoskiej im. bł. bp. Michała Kozala. Od 30 sierpnia będzie proboszczem parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kcyni.
Z kolei z dniem 30 czerwca ks. Krzysztof Klóska został zwolniony z obowiązków w parafii św. Łukasza Ewangelisty i św. Rity, a od 1 lipca obejmie urząd proboszcza parafii św. Jana Chrzciciela w Panigrodzu.
Także ks. Marek Kusy zostanie zwolniony z obowiązków w parafii św. Józefa Rzemieślnika w Bydgoszczy, a od 30 sierpnia obejmie funkcję proboszcza parafii św. Marii Magdaleny w Zakrzewie.
Przejścia między parafiami
Część decyzji dotyczy przejść proboszczów do innych parafii.
Ks. Tadeusz Czyż, dotychczasowy administrator parafii świętych Apostołów Piotra i Pawła w Złotowie, od 1 lipca mianowany zostanie proboszczem tej parafii. Zachowa jednocześnie urząd proboszcza w Świętej.
Z dniem 29 sierpnia ks. Franciszek Śliwiński zostanie zwolniony z obowiązków proboszcza parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kcyni i obejmie funkcję proboszcza parafii świętych Apostołów Piotra i Pawła w Wierzchucinie Królewskim.
Zmiany w innych funkcjach
Decyzje personalne obejmują również inne zadania w diecezji.
Od lipca ks. Waldemar Krawczak, dotychczasowy moderator Domu Księży Emerytów im. św. Jana Pawła II Diecezji Bydgoskiej, zostanie dyrektorem tej placówki.
Ks. Marcin Puziak, dotychczas proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Panigrodzu, skierowany zostanie do Zakonu Braci Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel w Krakowie.