Jubileuszowa edycja Projektu Kostka
fot. Seb. Gąsiewicz
„Do wyższych rzeczy jestem stworzony…” – to motto festiwalu Projekt Kostka, który po raz dziesiąty został zorganizowany w Złotowie.
Inne z kategorii
Młodzi debatowali z biskupem i naukowcami [WIDEO]
Między dziełem sztuki a jego otoczeniem [ROZMOWA, WIDEO]
Nie bez powodu organizatorzy wybrali dzień 18 września. W tym dniu Kościół wspomina św. Stanisława Kostkę, zakonnika i patrona Polski. To właśnie on jest stróżem tego wydarzenia.
Tegoroczna odsłona była zupełnie inna od dotychczasowych. Z powodu epidemii program festiwalu musiał ulec zmianie. Zamiast profilaktyki i koncertów organizatorzy oraz liderzy musieli pomyśleć nad innymi, bardziej bezpiecznymi atrakcjami. Imprezę skrócono o dwa dni, ale mimo to czas został świetnie zagospodarowany.
Projekt Kostka rozpoczęła Mszą Świętą w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Złotowie pod przewodnictwem prowincjała Polskiej Prowincji Misjonarzy Świętej Rodziny ks. Piotra Krupy MSF. Po niej schola „Fala Miłosierdzia” wraz z ks. Marcinem Przystawskim MSF poprowadziła uwielbienie. Każdy miał okazję na chwilę się zatrzymać i spędzić czas tylko z Bogiem, posłuchać tego, co chce do nas dzisiaj powiedzieć. Napełnieni Duchem Świętym przeszliśmy do ogrodu, w którym świętowaliśmy tegoroczny jubileusz, kosztując urodzinowego tortu, bawiąc się i tańcząc.
Podczas jubileuszowego wydarzenia miał miejsce premierowy pokaz filmu „Stworzeni do wyższych rzeczy”. Dokument stanowi zbiór zdjęć zebranych na przestrzeni dziesięciu lat, wywiadów oraz wypowiedzi osób, które były organizatorami festiwalu Projekt Kostka. Także osób, które zajmują się nim aktualnie. Inicjatorzy opowiadają, że patrząc na początki, kiedy forma festiwalu była bardzo skromna, nikt nie spodziewał się takiego rozwoju wydarzenia.
Co roku Projekt Kostka przyciąga tłumy młodych ludzi, którzy mogą ze sobą spędzić czas, porozmawiać, ale przede wszystkim zbliżyć się do Boga. – Biorę udział w projekcie dlatego, że mogę spędzić czas ze wspaniałymi ludźmi, ale przede wszystkim z Panem Bogiem – stwierdziła wolontariuszka Małgorzata Pawełek. – Do Projektu Kostka przyciąga mnie całkiem inny obraz Kościoła. Kiedy byłem na jednej z pierwszych edycji i moi koledzy, którzy byli z Kościołem na bakier, zobaczyli, jak ksiądz bawi się z młodymi, skacze pod sceną, to po prostu ich to wzruszyło – dodał diakon Wojtek Fertikowski MSF.
źródło: diecezja.bydgoszcz.pl