Śpiewa się dobrze wtedy, kiedy śpiewa się sercem!
fot. własne (tło: Wikipedia)
W znanym powiedzeniu św. Augustyna, że kto dobrze śpiewa, ten podwójnie się modli, często pomijamy słowo „dobrze”. A Dobrze śpiewa ten, kto śpiewa „sercem” — mówi ksiądz Łukasz Kucharski w rozmowie z Michałem Jędryką.
Inne z kategorii
Rozum bez wiary może utracić sens, a wiara bez rozumu wpaść w ślepą uliczkę [WYWIAD]
Dom świętego Łazarza pomaga wyjść z kryzysu. Czy powstanie w Bydgoszczy?
Ks. Łukasz Kucharski jest kapłanem diecezji bydgoskiej, wikariuszem w parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Bydgoszczy, a także przewodniczącym diecezjalnej Komisji ds. Muzyki i Śpiewu Kościelnego oraz duszpasterzem muzyków kościelnych. Od 2022 roku pełni rolę dyrektora Studium Organistowskiego Diecezji Bydgoskiej, odpowiedzialnego za formację przyszłych organistów parafialnych pod względem muzycznym, liturgicznym i duchowym.
Nasz rozmówca jest również kantorem katedry bydgoskiej oraz członkiem Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych i Międzynarodowego Stowarzyszenia Studiów Śpiewu Gregoriańskiego (AISCGre) – sekcja polska.
Ukończył Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej o specjalności „Muzyka Kościelna”, broniąc pracę magisterską na temat zastosowania pieśni wielkopostnych w liturgii i nabożeństwach. W tym samym roku ukończył również studia na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej o specjalności dyrygentura chóralna i animacja muzyczna.
Studia teologiczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ukończył obroną pracy magisterskiej pt. „Muzyka liturgiczna jako forma katechezy. Studium katechetyczno-pastoralne w świetle przeprowadzonych badań”. W bieżącym roku natomiast roku obronił pracę dyplomową pt. „Uwspółcześnienia melodyczne w antyfonie introitalnej Exsurge quare obdormis z Missale Plenarium AIBKKK MS 3” na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, kończąc podyplomowe studia z Monodii Liturgicznej.
Poniżej zaproszenie na wspomniane w rozmowie nieszpory Adwentu.