Wydarzenia 25 Jan 2023 | Redaktor
Nawrócenie świętego Pawła, Apostoła - święto dnia (25.01)

Nawrócenie św. Pawła. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Nawrócenie_św._Pawła_Apostoła_(obraz_Bartolomé_Estebana_Murilla)#/media/Plik:La_conversión_de_san_Pablo_(Murillo).jpg

Świętem obchodzonym w Kościele dnia 25 stycznia jest Nawrócenie św. Pawła, Apostoła

Nawrócenie św. Pawła

 

Szaweł urodził się w Tarsie około 5 lub 10 lat po Jezusie, pochodził z żydowskiej, wyzywolonej z niewoli rodziny. Szaweł uczył się tkania, a następnie przybył do Jerozolimy by studiować Torę, był uczniem Gamaliela (Dz 22, 3). W wieku 25 lat, z powodu swojej gorliwości, stał się przeciwnikiem Kościoła. Był obecny przy ukamienowaniu św. Szczepana. Udał się nawet do Damaszku by ścigać chrześcijan, a tam "olśniła go nagle światłość z nieba. A gdy upadł na ziemię, usłyszał głos: «Szawle, Szawle, dlaczego Mnie prześladujesz?» - «Kto jesteś, Panie?» - powiedział. A On: «Jestem Jezus, którego ty prześladujesz. Wstań i wejdź do miasta, tam ci powiedzą, co masz czynić» (Dz 9, 3-6).
 
Po usłyszeniu głosu, Szaweł nawrócił się, przyjął chrzest i zmienił imię na Paweł. Po pobycie w Damaszku i Jerozolimie udał się na trzy misje. Zatrzymano i przesłuchiwano go w Palestynie, a także zamknięto na dwa lata w więzieniu w Cezarei, skąd deportowano go do Rzymu. Stamtąd udał się do Efezu, Hiszpanii i na Kretę. 

Paweł zginął śmiercią męczeńską w 67 roku. Jego zwłoki w IV wieku złożono w grobowcu, nad którym wybudowano bazylikę św. Pawła za Murami. Nazywany jest on Apostołem Narodów, napisał 13 listów do chrześcijan, które są częścią Nowego Testamentu. Jest patronem wielu zakonów i miast.
 

W ikonografii św. Paweł przedstawiany jest w długiej tunice i płaszczu. Jego atrybutami są: baranek, koń, kość słoniowa, miecz.
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Stavelot, w Ardenach - św. Poppona, opata. Zasłynął on z reform przeprowadzonych w wielu klasztorach. Zmarł w roku 1048.

oraz:

św. Ananiasza z Damaszku, męczennika (+ I w.); św. Bretaniona, biskupa (+ IV w.); św. Emanuela Domingo y Sol, prezbitera (+ 1909); świętych męczenników Juwentyna i Maksyma (+ ok. 362); świętych męczenników: Projekta, biskupa, i Amaryna, opata (+ 676)
 
źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor