Wydarzenia 7 Nov 2021 | mk
Wręczono statuetki  „Za twórczy wkład w kulturę chrześcijańską”

fot. Anna Kopeć

Teresa Bermańska, Grzegorz Grzmot-Bilski, śp. Anna Stranz, Polskie Radio Pomorza i Kujaw oraz Telewizja Polska Oddział w Bydgoszczy zostali laureatami nagród „Za twórczy wkład w kulturę chrześcijańską”. Wręczenie medali było częścią z inauguracji 40. Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy.

Msza święta otwierająca jubileuszowy TKCh została odprawiona w sobotę (6 listopada) w katedrze bydgoskiej. Po Eucharystii bp Krzysztof Włodarczyk wręczył medale laureatom.

Kapituła uhonorowała osoby i instytucje w trzech kategoriach: twórca kultury, organizator kultury i mecenas kultury.

W pierwszej kategorii laureatem został poeta Grzegorz Grzmot-Bilski, autor książek filozoficznych i poetyckich. „Jest człowiekiem głębokiej wiary, która daje o sobie znać w jego wierszach, poruszających często temat egzystencji, relacji człowieka z Bogiem. Obszerna wiedza  biblijna, filozoficzna, znajomość osiągnięć nauki, trendów politycznych i obyczajowych upoważnia go do syntetycznych refleksji na temat obecnych  problemów moralnych i duchowych człowieka, czemu zawsze daje czytelny wyraz w swoich wypowiedziach, podkreślając zdolność i konieczność wewnętrznej przemiany człowieka, zgodnie z ideami dobra, prawdy, miłości i piękna” – wygłoszono w laudacji.

W kategorii „organizator kultury” medale przyznano Teresie Bermańskiej oraz, pośmiertnie, Annie Stranz.

Teresa Bermańska jest prezesem Klubu Inteligencji Katolickiej w Bydgoszczy. „Podczas spotkań w bydgoskim KiK-u, którego jest prezesem, w swoich prelekcjach przybliżała nauczanie św. Jana Pawła II. W diecezji jest współorganizatorem Marszu dla Życia i Rodziny, Bydgoskiej Drogi Krzyżowej w Dolinie Śmierci, Koronki do Miłosierdzia Bożego na ulicach miast, była członkiem Komisji w Konkursie Wiedzy Biblijnej dla młodzieży szkół średnich organizowanych przez Civitas Christiana. Aktywnie włącza się w organizację Tygodni Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy, jest członkiem komitetu organizacyjnego” – uzasadnia Kapituła.

Anna Stranz powołała do życia Bractwo Więzienne Samarytania, była jego prezesem. „Pokonała wewnętrzny strach, idąc do osadzonych, wykluczonych, by mówić im o Bogu. Każdy człowiek miał dla niej wielką wartość, nigdy nie przeszła obojętnie wobec bezdomnego. Była zaangażowana w bydgoskie Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej, zapraszając do zakładów karnych, aresztu śledczego artystów, prelegentów. Pod szyldem Bractwa organizowała spotkania ewangelizacyjne »Przywracać nadzieję«, w których wzięło udział ok. pół tysiąca osób. (…) Jej inicjatywą była książka »Listy zza krat«, wydana w hołdzie św. Janowi Pawłowi II. Autorami treści są osadzeni w zakładach karnych na terenie całej Polski. Całokształt posługi miłosierdzia, którą czyniła przez dwie dekady, oddają jej słowa: »Więzienia są częścią Kościoła. Chrystus przyszedł powoływać nie sprawiedliwych, lecz grzeszników. Tu jest wiele gorącej modlitwy, nawróceń, refleksji oraz cierpienia«”.

W kategorii „mecenas kultury” doceniono Polskie Radio Pomorza i Kujaw w Bydgoszczy oraz bydgoski oddział Telewizji Polskiej.

W Polskim Radiu PiK „wśród wielu audycji znaczną część stanowią te, które podejmują zagadnienia związane z rodziną oraz chrześcijańskim systemem wartości. Tę tematykę słuchacz odnajdzie w programach »Pierwszy dzień tygodnia«, gdzie dokumentowane są najważniejsze wydarzenia z życia Kościoła. Z kolei w audcyji »Wiara tworzy kulturę« pokazywane są związki kultury i sztuki z wiarą chrześcijańską na przestrzeni wieków (…) To tylko wybrane audycje, które jednak pokazują, że dla zespołu dziennikarskiego chrześcijański system wartości jest ważną powinnością” – podkreślają członkowie Kapituły.

Telewizja Polska Oddział w Bydgoszczy „od lat dokłada starań, by wierni, którzy nie mogą bezpośrednio uczestniczyć w liturgii, czuli się częścią chrześcijańskiej wspólnoty. Służą temu przede wszystkim coniedzielne transmisje Mszy świętej oraz codzienna transmisja koronki do Bożego Miłosierdzia. Na antenie TVP Bydgoszcz odzwierciedleni znajdują wszystkie kościelne i patriotyczne uroczystości (...) Zagadnienia związane z wiarą i Kościołem są tematem takich programów jak »Bliżej Nieba« czy »Żyję słowem«. Z kolei w filmowym cyklu »Skarby prowincji« pokazanych zostało ponad sto najstarszych świątyń regionu. Z kolei cykl »Małe miejscowości – wielcy ludzie« przybliżył m.in. takie postaci jak bł. Stefan Wyszyński i bł. matka Maria Karłowska” – usłyszeli zebrani.

Hasłem jubileuszowego TKCh w Bydgoszczy są słowa bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego „Czas to miłość”. W ramach Tygodnia przewidziano wydarzenia kulturalne oraz m.in. sympozjum na temat Prymasa Tysiąclecia: „Błogosławiony Stefan Kardynał Wyszyńskich jako niezwykły dar Opatrzności dla Kościoła i Narodu” (9 listopada, Biblioteka UKW i Klub Inteligencji Katolickiej) i konferencję „Rodzina jako naturalna wspólnota osób” (12 listopada, Dom Polski). Program do pobrania jest dostępny na stronie diecezji bydgoskiej: tutaj.

Zdjęcia: Anna Kopeć, więcej fotografii w galerii poniżej.

mk Autor