Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej
fot. nadesłane: JT
Cudowny obraz Matki Bożej Częstochowskiej namalował prawdopodobnie św. Łukasz Ewangelista na desce stołu z domu Świętej Rodziny w Nazarecie. Obraz przez wieki zasłynął wieloma łaskami.
Inne z kategorii
Św. Gelazy I, papież - patron dnia (21 listopada)
Św. Rafał Kalinowski, prezbiter - patron dnia (20 listopada)
Obraz został przywieziony do Polski i umieszczony w kościele w Częstochowie oraz przekazany pod opiekę braciom zakonnym - paulinom. W XV wieku do tego miejsca zaczęli masowo przybywać pielgrzymi. Doszło też do kradzieży podczas której złodzieje przecięli wizerunek Maryi szablą. Za sprawą Władysława Jagiełły obraz został odnowiony, odtworzono także zadane rysy na twarzy – dwie na policzku, jedną na nosie i kilka mniejszych na szyi.
Najstarszy zachowany opis cudownego uzdrowienia pochodzi z początku XV wieku. W sanktuarium znajduje się wiele wotów pozostawionych przez uzdrowionych pielgrzymów. Wielu królów polskich modliło się przed tym cudownym wizerunkiem m.in. Kazimierz Jagiellończyk, Zygmunt I Stary Stefan Batory, Zygmunt III Waza, Jan Kazimierz, Jan III Sobieski.
Maryja na płótnie przedstawiona jest z Dzieciątkiem Jezus na lewym ręku. Ma na sobie czerwoną suknię i narzucony na nią niebieski płaszcz ozdobiony liliami andegaweńskimi. Jezus trzyma księgę w lewej dłoni, prawą unosi zaś w geście błogosławieństwa, wskazując na Maryję. Pierwsza papieska koronacja obrazu jasnogórskiego miała miejsce w 1717 r. Sporządzono wtedy trzy suknie: granatową haftowaną diamentami, niebieską z rubinami i zieloną z perłami i różnymi drogimi kamieniami. Od 1817 r. zaczęto obchodzić uroczyście rocznicę koronacji.
W 1957 roku rozpoczęła się peregrynacja kopii cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po wszystkich diecezjach i parafiach. We wszystkich kościołach polskich odnowiono śluby jasnogórskie. Ogromnym szacunkiem Maryję Jasnogórską darzył kardynał Stefan Wyszyński oraz papież Jan Paweł II. W 1904 roku papież Pius X ustanowił Święto Matki Bożej Częstochowskiej. W 1931 roku za sprawą Piusa XI obchody tego święta zostały rozciągnięte na całą Polskę, a na ich dzień wyznaczono 26 sierpnia. Rocznie przed tron Maryi przybywa 1-2 milionów pielgrzymów, zwłaszcza na uroczystości 15 i 26 sierpnia.
Na podstawie: brewiarz.pl