Wydarzenia 2 Oct 2021 | Redaktor
 Świętych Aniołów Stróżów - patroni dnia (02.10)

fot. pexels

Patronami dnia 2 października są święci Aniołowie Stróżowie.

Anioł StróżAniele Boży, Stróżu mój,

Ty zawsze przy mnie stój.
Rano, w wieczór, w dzień i w nocy
Bądź mi zawsze ku pomocy.
Strzeż duszy i ciała mego
I doprowadź mnie do żywota wiecznego.
Amen.





Anioł Stróż
Modlitwa ta kojarzy się z dzieciństwem, ale należy pamiętać, że istnienie i obecność Aniołów to ważny element wiary katolickiej. Są oni duchami stworzeni przez Boga, by pomagali ludziom - dokładniej nazywa się ich Aniołami Stróżami, i każdy z nas ma swojego Stróża. O Aniołach wiedzę czerpie się z dwóch fragmentów Biblii. W psalmie 91 jest mowa o nich:
 

Niedola nie przystąpi do ciebie, a cios nie spotka twojego namiotu, bo swoim aniołom dał rozkaz o tobie, aby cię strzegli na wszystkich twych drogach. Na rękach będą cię nosili, abyś nie uraził swej stopy o kamień.

Przytoczone są również słowa Jezusa przez św. Mateusza w jego Ewangelii:

Strzeżcie się, żebyście nie gardzili żadnym z tych małych; albowiem powiadam wam: Aniołowie ich w niebie wpatrują się zawsze w oblicze Ojca mojego, który jest w niebie.

Nie są to jedyne teksty o Aniołach, które można przeczytać w Piśmie. Ich opisy są obecne w Księdze Rodzaju: anioł powstrzymał Abrahama, by ten nie zabijał Izaaka, anioł ratuje Lota i jego rodzinę. Przeczytać o nich można w opisach wydarzeń takich jak: anioł ratuje trzech młodzieńców od śmierci w piecu ognistym (Dn 3, 49-50) i Daniela w lwiej jamie (Dn 6-22), żywi proroka Eliasza i ratuje go od śmierci głodowej (1 Krl 19, 5-8), wyprowadza Apostołów z więzienia (Dz 5, 19-20) i ratuje św. Piotra z rąk Heroda (Dz 12, 7-23).
 

Anioł Stróż
 
Obecność Aniołów nauczaniu Kościoła widoczna jest od pierwszych wieków. Pojawiali się oni w dziełach chrześcijańskich myślicieli, takich jak św. Cyprian, św. Bazyli, św. Ambroży, św. Hieronim i św. Augustyn. Niektórzy ze świętych wyróżniali się tym, jak szczególną wagę przykładali do nabożeństwa do Aniołów Stróżów. Pośród nich można wymienić: św. Cecylię, św. Franciszkę Rzymiankę, bł. Dalmacjusza, św. Franciszka Salezego czy św. Jana Bosko. Patron Polski, św. Stanisław Kostka, miał otrzymać od anioła Komunię Święta, gdy podróżował do Dyllingen. 
 


Anioł Stróż
Anioły czczono już w starochrześcijaństwie, jednak ze względu na walkę z pogaństwem, powstrzymywano się od publicznego ich kultu, tak samo jak wstrzymywano się od oddawania czci Matce Boskiej czy świętym. W Apologii św. Justyna (ok. 165 roku) pojawiają się pierwsze wzmianki o kulcie aniołów. W IV w. można wyróżnić kult św. Michała Archanioła, a pierwsze ikony z postaciami aniołów pochodzą z III wieku. Pierwsze święta, które osobno miały czcić anioły, pojawiały się w XV wieku na terenie Hiszpanii oraz Francji. Papież Paweł V w 1608 roku zatwierdził ich święto w pierwszy zwykły dzień po św. Michale, a Klemens X w 1670 wprowadził święto na stałe do kalendarza liturgicznego. Wśród współczesnych wyznawców wiary także można wskazać jednostki wykazują się szczególnym nabożeństwem do Anioła Stróża, jest nim np. Jan XXIII, który przed każdym spotkaniem prosił Go o owocny przebieg rozmów.
 
Dzisiejsze wspomnienie ma nam uświadomić, że Aniołowie Stróżowie na prawdę istnieją i mają nas w swojej opiece, chronią przed złem i prowadzą nas ku dobru. Nie można zapominać, że należy wierzyć w nich, nawet nie będąc dzieckiem.

 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Saint-Maixent, we Francji - św. Leodegara, biskupa. Stolicę w Autun objął w roku 663. Przywrócił wtedy zachwiany ład, odnowił katedrę, wyposażył jej zakrystię. Mnichom zalecił regułę benedyktyńską. Zasłynął także z troski o ubogich. Jako dawny palatyn pozwolił się jednak wciągnąć w rywalizacje polityczno-dynastyczne. W roku 675 zesłano go dlatego do Luxeuil. Potem obległ go Ebroin i po poddaniu miasta kazał go oślepić oraz obciąć mu język i wargi. W końcu zamordowano go w lesie niedaleko Arras. W roku 681 rehabilitowano jego pamięć i pochowano w opactwie, którym przed biskupstwem kierował.

W Konstantynopolu - św. Teofila, mnicha. Wiele wycierpiał w czasie obrazoburstwa. Żył w VIII stuleciu.

oraz:

bł. Antoniego Chevriera, wyznawcy (+ 1879); św. Eleuteriusza, męczennika, żołnierza (+ ok. 680); św. Geryna, męczennika (+ ok. 678)
 
Źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia. 
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor