Wydarzenia 7 Feb 05:34 | Redaktor
Święty Teodor, żołnierz i męczennik - patron dnia (07.02)

Święty Teodor. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Teodor_z_Amasei#/media/Plik:St_Theodore_of_Amasea_Fresco_in_the_church_of_St_Nicholas_in_Mramorec.jpg

Patronem dnia 7 lutego jest Święty Teodor, żołnierz i męczennik.

Św. Roch - patron dnia (16.08)

Wydarzenia Wczoraj 06:29

Święty Teodor

Teodor należał do armii Maksymina, rządzącego od 305 roku. Trwało wówczas ostatnie prześladowanie chrześcijan, które było jednoczesnie najdłuższe i najkrwawsze. Teodor wówczas przebywał w Poncie. Weług wydanego dekratu, rzymscy żołnierze mogli wyznawać jedynie tradycyjną religię, czcząca rzymskie bóstwa. Mieli oni udowodnić to, składając ofiarę na ołtarzu. Jako chrześcijanin, Teodor odmówił. Gdy otrzymał od trybuny rzymskiej czas do namysłu, wykorzystał ten moment by podpalić świątynie Cybeli w Amazei. Został za to aresztowany i poddany torturom. W 306 roku spalono go żywcem. Na miejscu jego męczeństwa, na przełomie V i VI wieku, wystawiono bazylikę. Jego kult znany był zarówno na Wschodzie, jak i Zachodzie, co potwierdza wiele świątyni wystawionych ku jego czci. Jego relikwie znajdują się obecnie w Brindisi.
 

W ikonografii męczennik przedstawiany jest jako mężczyzna w sile wielu, w zbroi rzymskiego legionisty. Ma jasnokasztanowe włosy i krótką brodę. Ma krzyż i pikę lub pikę i tarczę.
 
Inni patroni 07.02:
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Asyżu - bł. Antoniego ze Stroncone, gorliwego franciszkańskiego mistrza nowicjuszy, jałmużnika i mistyka. Zmarł w roku 1461. Jego kult zaaprobował w roku 1687 Innocenty XI.

W Lille - bł. Eugenii Smet, założycielki Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych. Zmarła na raka w roku 1871. Proces kanonizacyjny w toku.

oraz:

bł. Klary Ludwiki Szczęsnej, dziewicy (+ 1916); św. Augula, biskupa i męczennika (+ ok. 305); św. Mojżesza, biskupa (+ 599); bł. Rizeriusza, zakonnika (+ 1236)
 
źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikpedia.
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor