Wydarzenia 12 Oct 03:32 | Redaktor
Święty Serafin z Montegranaro, zakonnik - patron dnia (12.10)

Święty Serafin z Montegranaro. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Serafin_z_Montegranaro#/media/Plik:Sanserafinodamontegranaro.jpg

Patronem dnia 12 październik jest święty Serafin z Montegranaro.

Święty Serafin z Montegranaro

Feliks Rapagnano urodził się w 1540 w Montegranaro we Włoszech. Pochodził z biednej, pobożnej rodziny. Jako dziecko rodzice wysłali go do pomocy na roli. Po ich śmierci, był źle traktowany przez swoje rodzeństwo. W wieku 16 lat wstąpił do zakonu kapucynów i przybrał imię Serafin. Miał wtedy powiedzieć: "Nie mam nic prócz krucyfiksu i różańca, ale z nimi mam nadzieję pomóc braciom i zostać świętym".
 
Mimo dobrej woli, nie potrafił wykonać poleceń przełożonych, za co był karcony, wielkrotanie także sprawiano mu przykrości i docinano, przyjmował to jednak ze spokojem i cierpliwością. Pomagała mu w tym modlitwa. Pewnego dnia usłyszał dochodzący głos z tabernakulum: "by służyć Panu, musisz umrzeć dla siebie i zaakceptować wszelkie trudności", co spowodowało w nim znaczną przemianę. Od tego momentu miał dar poznania, potrafił czytać ludzkie serce i uzdrawiać. Wielu świeckich i duchownych prosiło go o radę, w tym wysoko postawieni obywatele. Jednocześnie odznaczał się przy tym skromnością. Po uzdrowieniu pewnego biskupa, miał od niego usłyszeć: "Bracie, odbyłem długą podróż. Już miałem nadzieję, że wejdę do raju. Ale przez ciebie drzwi niebios zostały mi zatrzaśnięte przed samym nosem. Zostałem zrzucony ze schodów i oto wróciłem do świata". Odznaczał się także posłuszeństwem zakonnym i miłością do braci. Kochał faunę i florę. Serafin zmarł 12 października 1604 roku w Ascoli Piceno. Na zlecenie papieża Pawła V, na jego grobie zapalono specjalną lampę. Beatyfikowany został przez Benedykta XIII w 1729 roku, a kanonizował go w 1767 roku Klemens XIII. Pisał o nim:  "wiedział, jak czytać i rozumieć wielką księgę życia, jaką jest nasz Zbawiciel, Jezus Chrystus. Dlatego też zasługuje, by być wymienianym jako Jego uczeń".


 
Inni patroni dnia 12.10:
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
Na terenie obecnego Tunisu, w Afryce - licznych męczenników, którzy zginęli w czasie prześladowania wandalskiego w roku 483 lub 484. Uwięziono ich za panowania Huneryka. Jakiś czas przebywali w ciężkich warunkach, przypominających współczesne obozy koncentracyjne. W gronie męczenników znajdowali się ludzie rozmaitych stanów i wieku. O ich losach opowiedział w swym dziełku Wiktor z Wity, jednak do martyrologium wprowadził ich dopiero Florus, duchowny z Lyonu, który żył w IX stuleciu.

oraz:

św. Domniny, męczennicy (+ koniec III w.); świętych męczenników i biskupów Feliksa i Cypriana (+ ok. 484); św. Monasa, biskupa (+ ok. 300); św. Walfryda, biskupa (+ 709)
 
Źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor