Wydarzenia 2 Aug 2022 | Redaktor
Święty Piotr Faber, prezbiter - patron dnia (02.08)

Święty Piotr Faber. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Piotr_Faber#/media/Plik:Pierre_Favre_(1506-1546).jpg

Patronem dnia 2 sierpnia jest święty Piotr Faber, prezbiter.

Święty Piotr Faber

Piotr Faber (Favre) urodził się w 1506 r. na terenie diecezji genewskiej, w pobliżu Saint-Jean-de-Sixt. Z pochodzenia był Sabaudczykiem, wywodził się z rodziny wieśniaczej. W 1525 roku wyjechał do Paryża, gdzie studiował. Spotkał tam szlachcica z Nawarry, Franciszka Ksawerego, a później Ignacego z Loyoli, którego stał się duchowym synem. Zamieszkał z nim i prowadził z nim rekolekcje, w 1534 roku Piotr otrzymał święcenia kapłańskie i to on odprowił msze, na której wraz z Ignacym i towarzyszami złożyli swoje pierwsze śluby.
 
Po 3 latach całą grupą udali się do Italii, by przedstawić się papieżowi Pawłowi III. Piotr stał się wędrowcem, był w takich miejscach jak Niemcy, Hiszpania, Portugalia. W trakcie swoich podróży zawierał nowe przyjaźnie, przemawiał, a co najważniejsze udzielał duchowne ćwiczenia. 
 
Wezwany w 1546 r. przez Ignacego Loyole do Rzymu, miał wziąć udział w soborze trydenckim. Zmarł w Rzymie 1 sierpnia 1546 roku. Jego spuścizna to mnogie listy i zapiski, zebrane w Memoriale. W 1595 roku Sabaudia wystąpiła o beatyfikację Piotra, którą zatwierdzono w 1872 roku. Papież Franciszek w 2013 roku kanonizował go i ogłosił świętym.

 
Inni patroni dnia 02.08:
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Palencji, w Hiszpanii - św. Piotra, biskupa Osmy. Był mnichem w jakimś francuskim opactwie, które przyjęło dyscyplinę kluniacką. Powołany na stolicę biskupią w kastylijskiej Osmie, napracował się wiele, aby odnowić życie religijne i odtworzyć administrację kościelną na terenach zniszczonych przez Maurów. Zmarł w roku 1109.

oraz:

św. Maksyma, biskupa (+ II w.); św. Rutiliusza, męczennika (+ II/III w.); św. Teodoty, męczennicy (+ IV w.)
 
Źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor