Wydarzenia 21 Feb 2022 | Redaktor
Święty Piotr Damiani, biskup i doktor Kościoła - patron dnia (21.02)

Święty Piotr Damiani. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Piotr_Damiani#/media/Plik:Pierodamiani2.JPG

Patronem dnia 21 lutego jest Święty Piotr Damiani, biskup i doktor Kościoła.

Święty Piotr Damian

Piotr urodził się w 1007 roku w Rawennie. Jego matka porzuciła go jako niemowlę, ze względu na liczne rodzeństwo, jednak dziecko znaleziono i oddano. Po śmierci rodziców, Piotrem i jego ukochaną siostrą Rozeliną zajął się ich starszy brat Damian. Później wysłano go na studia w Rawennie, Feanzie i Parmie. Przyjął potem święcenia kapłańskie i został wykładowcą w szkolę parafialnej. Potem postanowił zostać mnichem i ascetą, udał się na pustkowie, następnie do klasztoru benedyktynów-eremitów. W 1043 roku został opatem w Fonte Avellana. Opactwo cieszyło się wielką popularnością i renomą, dlatego też Piotr założył dwa nowe opactwa i ułożył im regułę. Powstawały także kolejne pustelnie: w Marchii, Umbrii, Romanii i w Abruzzach. Oprócz tej działalności, był także doradzą papieży, a Stefan II uczynił go w 1057 roku kardynałem i biskupem Ostii.
 
Zajmował się odnową wewnętrzną Kościoła, sprzeciwiał się inwestyturze i symonii. Piotr Damiani pisał wiele pism, które miały zwalczać nadużycia. Był wiele razy na synodach jako legat papieski. Papieże, którym doradzał, często dawali mu ważne zadania, jak np. rozwiązywanie sporów w Kościele. W 1067 roku, stęskniony za życiem mnicha, powrócił do Fonte Avellana. Mimo zwolnienia z obowiązków, nadal pomagał i doradzał papieżowi. 
 
Zmarł z 22 na 23 lutego 1072 roku w klasztorze w Faenzie. Jego relikwie znajdują się w katedrze w tym mieście. Piotr Damiani był znawcą Biblii oraz wielkim pisarzem swojego czasu. Jego spuścizna to około 240 utworów poetyckich, 53 kazania, 170 listów oraz inne teksty. Pisał także rozprawy o Kościele. W 1821 roku papież Leon XII ogłosił go Doktorem Kościoła i oficjalnie zatwierdził jego kult.


W ikonografii św. Piotr przedstawiany jest jako biskup w mitrze, jako kardynał w cappa magna lub jako mnich w habicie. Atrybuty: anioł trzymający kapelusz kardynalski, cappa magna, czaszka, krucyfiks.
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Senones, w Wogezach - św. Gumberta, opata. Miał być biskupem w Sens, ale porzuciwszy tę godność, udał się z uczniami w Wogezy i tam założył opactwo. Wedle innych był tylko opatem, któremu udzielono sakry biskupiej. Zmarł około roku 675.

W Londynie - św. Roberta Southwella, męczennika. Pochodził ze szlacheckiej rodziny Norfolków. Rychło wyjechał na kontynent, aby przygotować się do kapłaństwa. Wstąpiwszy do Towarzystwa Jezusowego, przez jakiś czas nauczał w kolegium angielskim. Wysłany na Wyspę, przez sześć lat potajemnie duszpasterzował. Zadenuncjowany i uwięziony, zginął w roku 1595, mając zaledwie 34 lata.

oraz:

bł. Marii Henryki Dominici, zakonnicy (+ 1894); św. Pateriusza, biskupa (+ ok. 604); św. Piotra z Majumy, męczennika (+ 743); św. Sewerlana, biskupa i męczennika (+ 452)
 
źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor