Święty Mikołaj z Flüe, pustelnik, - patron dnia (21.03)
Św. Mikołaj z Flüe, obraz z 1492 r. z kościoła w Sachseln. Domena publiczna. Źródło Wikipedia
Mikołaj od młodzieńczych lat postanowił poświęcić się wyłącznie służbie Bogu, czego następstwem było wstąpienie do zakonu benedyktynów w Engelbergu. Mikołaj zasłynął jako mediator i "Ojciec Narodu' doprowadzając do rozejmu i zjednoczenia Szwajcarii. św. Mikołaj był charyzmatykiem, i mistykiem, przez 19 lat żywił się wyłącznie Eucharystią Zmarł 21 marca 1487 roku. Pan Bóg wsławił jego grób licznymi cudami, które zostały spisane w osobnej księdze świadectw. Pierwszy żywot świętego spisany został w 1501 roku. Proces kanoniczny Mikołaja rozpoczął się w 1587 roku , a dopiero 8 marca 1669 r. papież Klemens IX beatyfikował Mikołaja i zezwolił na jego kult, a papież Klemens X rozszerzył ten kult na całą Szwajcarię, 15 maja 1947 r. ówczesny papież Pius XII dokonał uroczystej kanonizacji Mikołaja, ogłaszając go świętym kościoła i równocześnie głównym patronem Szwajcarii. Święty Mikołaj jest patronem papieskiej Gwardii Szwajcarskiej, sędziów, radnych, rodzin wielodzietnych.
Inne z kategorii
Św. Leonard z Porto Maurizio, prezbiter - patron dnia (26 listopada)
Święta Katarzyna Aleksandryjska, dziewica i męczennica - patron dnia (25 listopada)
Żywoty Świętych - Święty Mikołaj z Flüe, pustelnik, - patron dnia (21.03)
i dalszej okolicy. Mikołaj pełnił wiele zaszczytnych funkcji w tym w sądownictwie, sejmiku lokalnym
Po zakonczonej wojnie i przyzwoitym zaopatrzeniu rodziny, za zgodą żony, w roku 1467 w wieku 50 lat, ponownie wstąpił do klasztoru benedyktynów "Przyjaciółmi Boga". W czasie pobytu w klasztorze, podczas snu mieł widzenie w którym otyzymał napomnienie, że wolą Bożą dla niego jest, aby w swoich rodzinnych stronach zamieszkał jako pustelnik, budował pustelnie i zachęcał wspó,łźiomków do bogobojnego życia.
Czasy życia świetego to bardzo burzliwy okres w Kantonach w Szwajcarii. Niemal do pewnej wojny granicznej z Austrią, która zdawać sie miała wybuchnać w 1473 roku, Mikołaj podjął się trudu mediacji, by załagodzić zaogniony spór. Kiedy ponownie w roku 1481 wybuchła wojna domowa między kantonami, wówczas Mikołaj uratował jedność Szwajcarii. Stało sie to za przyczyną wizyty proboszcza Heimo am Grund z Stans, który przybywszy do Mikołaja po poradę, Mikołaj przekazał, iż jego zdaniem, byłoby dobrze aby każde z wiekszych miast i kantonów, zrzekło się ze swoich licznych przywilejów i praw. Dzięki temu "osłabieniu ośrodków" i wzmocnieniu "wspólnych zwiazków" podpisano tzw. "umowy ze Stans" i na ich bazie utworzono Związek Szwajcarski - podwaliny pod dzisiejszą Szwajcarie. Wdzięczni Szwajcarzy, nadali mu tytuł "Ojca Ojczyzny".
Mikołaj był jednym z najwybitniejszych mistrzów medytacji i mistyków końca średniowiecznej Europy. Świety obdarowany został niezwykłymi charyzmatami - zaslyną tym, że przez 19 lat jego jedynym pożywieniem była Eucharystia. Podpobnymi osobam, w historii kośioła były: błogosławione Aleksandra Maria Da Costa, Marta Ronbin oraz Teresa Neumann - której proces beatyfikacyjny trwa nadal.
Proces kanoniczny zakończył sie 8 marca 1669 r. , i wtedy papież Klemens IX beatyfikował Mikołaja, zezwolił na jego lokalny kult, a papież Klemens X rozszerzył ten kult na całą Szwajcarii . W połowie XX wieku, papież Pius XII dokonał uroczystej kanonizacji Mikołaja w dniu 15 maja 1947 r.,
W ikonografii Świety przedstawiany jest na boso w długiej pokutnej szacie. Atrybutami świetego są: kij wędrowca, wieniec z róż oraz krzak cierniowy.