Wydarzenia 16 Jan 07:54 | Redaktor
Święty Marceli I, papież i męczennik - patron dnia (16.01)

Święty Marceli I. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Marceli_I#/media/Plik:Papa_Marcelo_I.jpg

Patronem dnia 16 stycznia jest Święty Marceli I, papież i męczennik.

Święty Marceli I

Marceli był synem Benedykta. Pełniwszy rolę archiprezbitera, był bardzo ważny w Kościele po śmierci papieża Marcelina, ponieważ ze względu na prześladowania nie wybierano nowego papieża. Marceli I pełnił rolę biskupa Rzymu mniej niż rok, między 306 a 307 rokiem. W tym czasie przeorganizował kościelną administrację, wykorzystując przerwę w prześladowaniach. Jego pontyfikat był źle odbierany przez chrześcijan, ponieważ chciał zmienić prawo dotyczące cofania lub przedłużania pokuty. Za wywołane przez to zamieszki, cesarz Maksencjusz skazał papieża na chłostę i wygnanie. Zmarł w nędzy jako pasterz bydła. Legenda mówi, że 16 stycznia 1241 roku, podczas najazdu Tatarów na miasto Racibórz, na obłokach zjawił się św. Marceli, co przegoniło agresorów. Mieszkańcy z wdzięczność wzięli Marcelego na patrona miasta i wystawili jego figurę na placu miejskim. Do dzisiaj odbywa się w mieście Jarmark św. Marcelego.
 


W ikonografii św. Marceli przedstawiany jest w stroju papieskim. Jego atrybutami są: dyscyplina, konie przy żłobie, osioł.
 
Inni patroni dnia 16.01:
 
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
św. Furseusza (+ 648); bł. Gonsalwa, zakonnika (+ ok. 1259); św. Honorata, opata (+ ok. 450); św. Melasa, biskupa (+ ok. 390); św. Pryscylii z Rzymu (+ koniec I w.); św. Tycjana, biskupa (+ V w.)
 
źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor