Wydarzenia 21 Apr 2021 | Redaktor
Święty Konrad z Parzham, zakonnik - patron dnia (21.04)

Brat Konrad i inni święci. Autorstwa Konrad Lackerbeck - Praca własna, CC BY-SA 2.5, httpscommons.wikimedia.orgwindex.phpcurid=2153380

Agnieszka postanowiła zostać zakonnicą. Za zezwoleniem Watykanu, św. Agnieszka w wieku lat 15 stanęła na czele grupy zakonnic z którymi założyła z nimi nowy klasztor w Procero (Viterbo). Wbrew własnej woli wybrana została przełożoną tego klasztoru, wsławiła go pobożnością, swoją mądrością i darami nadprzyrodzonymi. Patron dnia (21.04).

Żywoty świętych Kościoła Powszechnego - Święty Konrad z Parzham, zakonnik
 

Świąty Konrad z Parzham, zakonnik 
Jan Birndorfer urodził się 12 grudnia 1818 r. w Parzham w Bawarii w wielodzietnej rodzinie. Od najmłodszych lat widać było jego przyszłą świętość, która objawiała się poprzez umiłowanie samotności i wielką skromność. Mimo dość dużej odległości od kościoła i nawet w niesprzyjającą pogodę bywał w nim często. Codziennie odmawiał różaniec i nabożeństwo do Matki Bożej. W święta odbywał krótkie pielgrzymki do różnych sanktuariów maryjnych. Zawsze szedł do nich boso, i pościł dopóki nie wrócił do domu.
Swoją młodość spędził w gospodarstwie rodziców, w którym się urodził. W wieku 31 lat postanowił opuścił życie świeckie. Po podziale  odziedziczonego majątku, otrzymał zgodę na wstąpienie do kapucynów jako brat niższy. Po profesji zakonnej przyjął imię Konrad. Wkrótce wysłany został do klasztoru św. Anny w Altötting, do miejsca znanego jako sanktuarium Matki Miłosierdzia, Królowej Bawarii. Konradowi powierzono tam funkcję furtiana, którą pełnił przez resztę życia.
 
Z racji dużej liczby pielgrzymów przybywających do tego klasztoru, posługa ta była wyczerpująca. Konrad dał się poznać jako człowiek bardzo sumienny, oszczędny w słowach, hojny dla ubogich, zawsze chętny do udzielania pomocy i goszczenia nieznajomych.
 
Dom rodzinny Św. Konrada w Parzham
Konrad przez ponad 40 lat towarzyszył mieszkańcom miasta i odpowiadał na ich potrzeby materialne i duchowe. W czasie, kiedy zachorował brat zakrystian, on przejął dodatkowo jego obowiązki. Otwierał kościół o godz. 3.30 nad ranem i do rozpoczęcia swojej pracy na furcie do 6.00 rano służył do dwóch Mszy św. Swoją pracę kończył o 21.00, ale po niej pozostawał jeszcze na modlitwie własnej. Konrad miłował milczenie. W  ciągu dnia w wolnych chwilach lubił udawać się do kącika przy drzwiach kościoła, gdzie mógł widzieć i adorować Najświętszy Sakrament. Często w nocy poświęcał kilka godzin snu na modlitwę w kaplicy albo w kościele.
Konrad zmarł 21 kwietnia 1894 r. Heroiczność cnót Konrada i cuda, które dokonały się za jego wstawiennictwem, wysłużyły mu tytuł błogosławionego, przyznany mu przez papieża Piusa XI
w 1930 r.. Ten sam papież w niespełna 4 lata później, po potwierdzeniu kolejnych cudów,
wyniósł go na ołtarze zaliczając go do grona świętych koscioła.
Św. Konrad jest patronem diecezji pasawskiej oraz prowincji kapucynów w Środkowej Ameryce, patronem odźwiernych, furtianów i portierów.

W ikonografii przedstawiany w habicie kapucyńskim, czasami otoczony dziećmi lub biednymi.
Jego atrybutem jest: krzyż, różaniec, bochen chleba.

Papież Benedykt XVI, pochodzący z Marktl am Inn (kilka kilometrów od Altötting), tak napisał o św. Konradzie: "Może jest on znakiem, że jasne rozumienie tego, co istotne, również dzisiaj, powierzane jest (...) małym, obdarzonym spojrzeniem, którego często brakuje mądrym i inteligentnym. Myślę, że właśnie ci mali święci są wielkim znakiem naszych czasów..." (kard. Joseph Ratzinger, "Moje życie").
 
PioFlo

Żywoty świętych. Inni patroni dnia 21.04.

Święty Anzelm z Canterbury, biskup i doktor Kościoła

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor