Wydarzenia 23 Nov 2021 | Redaktor
Święty Klemens I, papież i męczennik - patron dnia (23.11)

Święty Klemens I. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Klemens_I#/media/Plik:San_Clemente,_Papa,_por_Juan_Correa_de_Vivar.jpg

Patronem dnia 23 listopada jest Święty Klemens I, papież i męczennik.

Święty Klemens I

Klemens I był czwartym papieżem, po św. Piotrze, Linusie i Klecie. Jego pontyfikat przypada na lata 88-97. Na temat jego życia nie ma zbyt wielu pewnych wiadomości, a wiele z nich pochodzi z tradycji chrześcijańskiej. Klemens był synem żydowskiego niewolnika, Faustyna, wyzwolonego przez rzymskiego patrycjusza o imieniu Klemens (przyszły papież przyjął jego imię jako dowód wdzięczności). Tetrulian podaje, że ochrzczony został z rąk Piotra Apostoła, miał także znać św. Pawła. Miał on także być autorem listu do chrześcijan z Koryntu, w czasie wewnętrznego rozdarcia w tamtejszym Kościele. Dokument ten świadczy o dużej roli biskupa Rzymu już w I wieku. List napisany jest w pięknym stylu i jest jednym z najstarszych dzieł wczesnego chrześcijaństwa. W Liście św. Pawła do Filipian (Flp 4, 3) autor napomyka o Klemensie, nie wiemy jednak, czy mowa jest o tej samej osobie. 



Święty Klemens I

Chrześcijańska tradycja podaje, że Klemens zmarł śmiercią męczeńską w 97 lub 101 roku. Miał on zostać wygnany z Rzymu do Chersonezu Taurydzkiego, gdzie wśród innych chrześcijan głosił nauki. Został za to skazany na śmierć poprzez utopienie. Jego relikwie miał odnaleźć św. Cyryl w 868 roku i przewieźć do Rzymu, gdzie złożono je w bazylice S. Clemente.
W ikonografii św. Klemens przedstawiany jest w papieskim stroju pontyfikalnym. Jego atrybutami są: Baranek Apokalipsy, kotwica, którą uwiązano mu u szyi, księga, mały krzyż, paliusz.



W ikonografii św. Klemens przedstawiany jest w papieskim stroju pontyfikalnym. Jego atrybutami są: Baranek Apokalipsy, kotwica, którą uwiązano mu u szyi, księga, mały krzyż, paliusz.
 
Inni patroni dnia 23.11:
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
św. Amfilocha, biskupa (+ ok. 403); św. Felicyty, męczennicy (+ III w.), św. Grzegorza z Agrygentu, biskupa (+ ok. 603); św. Lukrecji, męczennicy (+ IV/V w.); św. Syzyniusza, męczennika (+ III/IV w.); św. Trudona, prezbitera (+ 690)
 
Źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor