Wydarzenia 11 Oct 2021 | Redaktor
Święty Jan XXIII, papież - patron dnia (11.10)

Święty Jan XXIII. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_XXIII#/media/Plik:Ioannes_XXIII,_by_De_Agostini,_1958–1963.jpg

Patronem dnia 11 października jest święty Jan XXIII, papież.

Błogosławiony Jan XXIII

 
Angelo Giuseppe Roncalli urodził się 25 listopada 1881 roku we Włoszech. Pochodził z bardzo religijnej, chłopskiej rodziny. Miał on dziesięciorgo rodzeństwa. Już w wieku 12 lat wstąpił do niższego seminarium w Bergamo, gdzie przyjęto go do III Zakonu św. Franciszka. Dzięki dobrym wynikom w nauce otrzymał stypendium i wstąpił do Papieskiego Seminarium Rzymskiego. W czasie swojej edukacji tworzył notatki i spisywał przemyślenia, kontynuował to do starości. Zostały one później wydane jako Dziennik duszy. Jeden z cytatów pochodzących z zapisków Angelo to:  "Bóg pragnie, abyśmy podążali wzorem świętych poprzez czerpanie z życiodajnej esencji ich cnót, a następnie przerabianie jej na swój własny sposób, adaptowanie do naszych indywidualnych możliwości i okoliczności życia. Gdyby św. Alojzy był taki, jak ja, stałby się świętym w zupełnie inny sposób".
 
Na początku swojej kariery duchownego otrzymał funkcję sekretarza biskupa Bergamo, Giacomo Radiniego Tedeschi. Miał również wiele innych obowiązaków: redagowanie biuletynu i współpraca z pismami katolickimi, wykładanie w seminarium, działalność w Akcji Katolickiej. W 1925 roku mianowano go na oficjała Bułgarii oraz arcybiskupem Areopolis. Jego późniejsze stanowiska to delegat apostolski w Bułgarii, Turcji i Grecji oraz nuncjusz apostolski w Paryżu. Drugą funkcję pełnił w trakcie II wojny światowej. 8 lat po jej zakończeniu mianowany był na kardynała i patriarchę Wenecji, a czerwony kapelusz kardynalski włożył mu Prezydent Francji, Vincent Auriol. Błogosławiony Jan XXIII

W 1958 roku zebrało się konklawe po śmierci Piusa XII. Na papieża wybrano na nim kardynała Roncalliego. Przyjął ten wybór i wybrał imię Jan XXIII. W czasie swojego pontyfikatu podbił serca wiernych. Miał rubaszny charakter i był pewny siebie - w czasie kontaktów z prasą odważnie patrzył w obiektyw. Z przymrużeniem oka podchodził do papieskiego ceremoniału. Jako pierwszy papież od 1870 roku odbył oficjalne spotkanie poza Watykanem - odwiedzał wówczas więźniów. Zapamiętany został także ze zwołania Soboru Watykańskiego II.



Błogosławiony Jan XXIII
Najważniejsze encykliki Jana XXIII to Mater et Magistra Pacem in terris.  Nawołuje w nich do pokoju między państwami na świecie. Ustanowił komisję rewizyjną prawa kanonicznego, w wyniku którego w 1983 roku powstał nowy Kodeks Prawa Kanonicznego. Troszczył się o Kościół prześladowany w krajach komunistycznych, w tym w Polsce.
 
Jan XXIII zmarł 3 czerwca 1963 roku w wyniku raka żołądka. W swoim testamencie pisał: "Pozory dostatku często zasłaniały ukryte ciernie dotkliwego ubóstwa i uniemożliwiały mi dawanie zawsze z taką hojnością, jakiej bym pragnął. Dziękuję Bogu za tę łaskę ubóstwa, które ślubowałem w młodości, ubóstwa ducha, jako kapłan Serca Bożego, i ubóstwa rzeczywistego, co mi dopomogło, by nigdy o nic nie prosić, ani o stanowiska, ani o pieniądze, ani o względy, nigdy, ani dla siebie, ani dla mojej rodziny, czy przyjaciół". Beatyfikowany został w 2000 roku wraz z Piusem IX przez św. Jana Pawła II. Kanonizował go natomiast papież Franciszek (wraz z Janem Pawłem II). Wspomnienie św. Jana XXIII przypada na 11 października, w rocznicę otwarcia Soboru Watykańskiego II.
 
Inni patroni dnia 11.10:
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Walencji, w Hiszpanii - św. Emanueli Torres Acosta, znanej także pod zakonnym imieniem Marii Desolaty. Mając 25 lat pozyskana została dla tworzącego się zgromadzenia Służebniczek Marii, które gorliwy kapłan Michał Martinez zainicjował przez wzgląd na chorych. Była pierwszą przełożoną tego zgromadzenia. Zmarła w roku 1887. Kanonizował ją w roku 1970 Paweł VI.

oraz:

św. Firmina, biskupa (+ ok. 552); św. Gumara (+ 775); św. Kanika, prezbitera i opata (+ 600); św. Placydii, dziewicy (+ 532); św. Sarmaty (+ 357); świętych męczenników Taraka, Probusa i Andronika (+ 304)
 
Źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor