Wydarzenia 14 Oct 08:40 | Redaktor
Święty Jan Ogilvie, prezbiter i męczennik - patron dnia (14.10)

Święty Jan Ogilvie. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Ogilvie#/media/Plik:John_Ogilvie_martyr.jpg

Patronem dnia 14 października jest święty Jan Ogilvie, prezbiter i męczennik.

Święty Jan Ogilvie

Jan urodził się w 1579 roku w Keith w Szkocji. Wychowywał się w szlacheckiej, protestanckiej rodzinie. W wieku 15 lat udał sie do Europy by pobierać nauki. Dzięki wykształceniu teologicznemu i filozoficznemu, nawrócił się na katolicyzm, a w 1599 roku wstąpił do Towarzystwa Jezusowego. Od 1607 roku był wykładowcą w Wiedniu, a po 3 latach otrzymał święcenia kapłańskie w Paryżu. W 1613 przełożony zakonu, Klaudiusz Aquaviva, przydzielił mu misję w rodzinnej Szkocji, o która Jan długo się domagał. Tam wówczas panowały prześladowania katolików.
 
Do Leith w Szkocji przybył pod fałszywym nazwiskiem i w przebraniu żołnierza. Na terenie kraju odprawiał Msze święte przez 11 miesięcy, do czasu aresztowania w 1614 roku. Poddano go torturom, chcąc zmusić by wydał nazwiska innych katolików. Jan wytrwał te tortury, nie wydając współbraci. 10 marcz 1615 roku, nawracanie na wiarę katolicką uznano za zdradę stanu. Jan tego samego dnia został skazany na śmierć. Beatyfikowany został przez papieża Piusa XI w 1929 roku, a kanonizowany 1976 roku przez Pawła VI.

W czasie wizyty apostolskiej w Wielkiej Brytanii w 2010 roku, papież Benedykt XVI odniósł się do św. Jan Ogilvie słowami:

"Drodzy kapłani Szkocji, jesteście wezwani do świętości i do służenia ludowi Bożemu przez kształtowanie ich życia w tajemnicy krzyża Pana. Głoście Ewangelię czystym sercem i jasnym umysłem. Poświęcajcie się samemu Bogu, a staniecie się dla młodych ludzi jaśniejącymi przykładami świętego, prostego i radosnego życia: oni ze swej strony z pewnością zapragną przyłączyć się do was w waszej, pełnej gotowości służbie ludowi Bożemu. Niech przykład św. Jana Ogilviego, oddanego, pełnego samozaparcia i mężnego, będzie natchnieniem dla was wszystkich."
 
 
Inni patroni dnia 14.10:
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Suavicinum, we Włoszech - św. Dominika Opancerzonego. Pewien biskup wyświęcił go na kapłana w zamian za koźlą skórę, którą mu wręczyli rodzice kandydata. Dowiedziawszy się o tym, Dominik nigdy już nie spełniał kapłańskich funkcji. Schronił się najpierw do pustelni pod Gubbio, później zaś przystał do św. Piotra Damiani. Zawsze praktykował skrajne surowości: często się biczował, jadł wyłącznie chleb i koper, sypiał klęcząc, a pod wierzchnią szatą nosił nie włosienicę, ale pancerz. Zmarł w roku 1060.

oraz:

św. Burkharda z Würzburga, biskupa (+ 754); św. Donacjana z Reims, biskupa (+ IV w.); św. Fortunata z Todi, biskupa (+ ok. 542); św. Fortunaty, dziewicy i męczennicy (+ pocz. IV w.); św. Gaudentego z Rimini, biskupa (+ III/IV w.); św. Justa, biskupa (+ IV w.); św. Rustyka, biskupa (+ VI w.)
 
Źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor