Wydarzenia 12 Jan 08:04 | Redaktor
Święty Elred z Rievaulx, opat - patron dnia (12.01)

Święty Elred. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Aelred_z_Rievaulx#/media/Plik:Saint.Aelred.jpg

Patronem dnia 12 stycznia jest Święty Elred z Rievaulx, opat.

Święty Elred z Rievaulx

Elred urodził się w 1110 roku w Hexham. Jego ojcem był kapłan Eilaf, który wysłał go na dwór króla Dawida, późniejszego świętego. W 1134 roku Elred opuścił dwór i wstąpił do cystersów w Rievaulx. Później wybrano go na opata klasztoru w Revesby, a następnie w samym Rievaulx. To właśnie tam spędził większość swojego życia, będąc jednocześnie przełożonym cystersów w całej Anglii. Dzięki Elredowi, klasztor bardzo się rozrósł. 
 
Zmarł 12 stycznia 1167 roku. Pochowano go w kapitularzu klasztornym w Rievaulx. W 1476 cystersi zatwierdzi oficjalnie jego kult. Jego spuścizna to wiele dzieł, a najważniejszym z nich jest O przyjaźni duchowej. Pisał także dzieła historyczne, a z nich najbardziej znane to Życie św. Edwarda, króla i wyznawcy.
 
 
 
Inni patroni dnia 12.01:
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Anglii - św. Benedykta Biscopa. Pochodził z Nortumbrii. Przez jakiś czas przebywał w słynnym ośrodku zakonnym na Wyspie Leryńskiej. Potem rządził opactwem w Canterbury. Założył dwa opactwa: w Wearmouth oraz w Jarrow. One także stały się ogniskami intensywnego życia religijnego oraz ośrodkami sztuki i nauki. Benedykt zmarł w roku 690. Pochwalną mową uczcił go Beda, jego najwybitniejszy uczeń.

oraz:

św. Jana, biskupa Rawenny (+ 494); świętych męczenników Tygriusza, prezbitera, i Eutropiusza, lektora (+ 404)
 
źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor