Wydarzenia 10 Feb 07:21 | Redaktor
Święta Scholastyka, dziewica - patron dnia (10 luty)

Święta Scholastyka. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Święta_Scholastyka#/media/Plik:SantaScolastica_Montecassino.jpg

Patronką dnia 10 lutego jest Święta Scholastyka, dziewica.

Święta Scholastyka i jej rodzony brat, św. Benedykt z Nursji

Scholastyka pochodziła z Nursji, była siostrą bliźniaczką św. Benedykta. Na miejscu ich urodzenia wystawiono kościół, w którego podziemiach znajduje się część muru, który był częścią domu rodzeństwa. Jako dziecko, Scholastyka była zapatrzona w brata, towarzyszyła mu w podróżach i naśladowała go. Gdy założył klasztor w Subiaco, uczyniła to samo, zakładając podobny klasztor dla niewiast. Ostały się one do dzisiaj, a w miejscu tym można obejrzeć także grotę, w której spotykali się by rozmawiać. Gdy odbyło się ostatnie spotkanie rodzeństwa, ich rozmowy przedłużała się, a Scholastyka prosiła Benedykta by zostął. Gdy odmówił, na prośbę jego sisotry lunął silny deszcz, przez który musiał zostać całą noc. Powiedział wówczas do niej: "Coś uczyniła, siostro moja? Nie mogę wrócić do braci, którzy dziwić się będą, że tak długo nie wracam", na co odparła: "Prosiłam cię, a ty mnie nie chciałeś wysłuchać. Zwróciłam się przeto do Boga i zostałam wysłuchana" i dodała : "Jeśli ci tak spieszno, to idź teraz".

 

Zmarła 3 dni później, 10 lutego 547 roku. Według św. Grzegorza Wielkiego, Benedykt miał ujrzeć duszę swojej siostry, która w postaci białej gołębicy unosi się do nieba. Jej relikwie obecnie znajdują się w Le Mans i Monte Cassino. Jest ona matką duchowną benedyktynek.W ikonografii Święta przedstawiana jest z gołębiem. Sztuka religijna ukazuje św. Scholastykę w habicie benedyktyńskim. Jej atrybutami są: krzyż, księga, pastorał ksieni.
 
Inni patroni dnia 10.02:
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Maleval niedaleko Pizy - św. Wilhelma, pustelnika. Ten nawrócony rycerz pielgrzymował najpierw do Ziemi Świętej, a potem próbował życia zakonnego. Niezadowolony z rozluźnionej dyscypliny, kilka razy udawał się do samotni, w której odnajdywali go zwolennicy jego sposobu życia. Zmarł w roku 1157, wycieńczony skrajną ascezą. Wokół pustelni, w której żył, powstała kongregacja eremitów jego imienia. Grzegorz IX zmitygował jej surowości i podporządkował ją benedyktynom.

W Rimini - bł. Klary, wdowy. Ojca i męża straciła wśród walk gwelfów z gibelinami. Długo praktykowała skrajną pokutę, ale równocześnie oddawała się dziełom miłosierdzia. Doznała wielu ekstaz. Zmarła w roku 1326.

oraz:

św. Austreberty (+ 704); św. Michała Febres Corderoy Munoz (+ 1910); św. Sotery, dziewicy i męczennicy (+ 304)
 
źródło: Wikipedia i Brewiarz - Czytelnia.

Red.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor