Wydarzenia 18 Jan 07:26 | Redaktor
Święta Małgorzata Węgierska, dziewica - patronka dnia (18.01)

Święta Małgorzata Węgierska. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Małgorzata_Węgierska#/media/Plik:Pereg_Szent_Margit.JPG

Patronką dnia 18 stycznia jest Święta Małgorzata Węgierska, dziewica.

Święta Małgorzata Węgierska

Małgorzata urodził się 27 stycznia 1242 roku w Klis, jako córka króla Węgier Beli IV i Marii Laskaris. Z jej rodziny wywodzili się święci tacy jak: św. Stefan (+ 1038), jego syn św. Emeryk (+ 1031) i św. Władysław (+ 1095) oraz święte i błogosławione: św. Kinga (+ 1292), bł. Jolenta (+ 1298), św. Elżbieta z Turyngii (+ 1231) i bł. Salomea (+ 1268). Przed jej narodzeniem rodzice ofiarowali ją Boga za ocalenie kraju przed Tatarami, więc oddali ją w wieku 4 lat dominikankom w Veszprem. Gdy dorosła, rodzice chceli zwolnić ją z posługi i wydać za mąż za możnych ówczesnego świata - każdą propozycję zamążpójścia Małgorzata jednak odrzuciła, chcąc pozostać w zakonie. W wieku 10 lat przeniosła się do zakonu na wyspie Lepri. Tam mimo swego pochodzenia pracowała fizycznie i służebnie, żyła bardzo skromnie. Dwa lata później złożyła śluby zakonne.


Święta Małgorzata WęgierskaW zakonie pracowała jako infirmerka, opiekował się chorymi. Wyróżniała się ascetycznym trybem życie i wielką miłością do sióstr, męki Jezusa i tajemnicy Eucharystii. Zmarła 18 stycznia 1270 roku. Wyspę na której służyła, nazwano jej imieniem. Jej grób jest kierunkiem wielu pielgrzymek, ale relikwie spoczywają w kilku węgierskich
miastach. W 1789 roku papież Pius VI beatyfikował Małgorzatę, a w 1943 Pius XII ją kanonizował.

W ikonografii przedstawia się św. Małgorzatę w habicie dominikańskim, z królewską koroną złożoną u jej stóp, z lilią i księgą w ręce. Atrybutem jej są także stygmaty.
 
 
Inni patroni dnia 18.01:
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Akwili, we Włoszech - bł. Krystyny Ciccarelli, augustianki. Zasłynęła z pokory i umiłowania biednych. Zmarła w roku 1543.

oraz:

św. Atenogena, teologa, męczennika (+ III/IV w.); św. Beatrycze II d'Este, wdowy (+ 1262); św. Deikoli, opata (+ ok. 625); św. Leobarda, pustelnika (+ ok. 593); św. Liberaty, dziewicy (+ 580); świętych męczenników Moseusza i Ammoniusza, żołnierzy (+ ok. 250); św. Pryski, dziewicy i męczennicy (+ 250); św. Woluzjana z Tours, biskupa i męczennika (+ ok. 496)
 
źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor