Wydarzenia 9 Dec 07:24 | Redaktor
Święta Leokadia, dziewica i męczennica - patron dnia (09 grudzień)

Święta Leokadia. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Leokadia_z_Toledo#/media/Plik:Saint_Leocadia._Engraving._Wellcome_V0032524.jpg

Patronką dnia 9 grudnia jest Święta Leokadia, dziewica i męczennica

Otwórz zdjęcie

Święta Leokadia

Oprócz informacji, że Leokadia pochodziła z Toledo, niewiele o niej wiadomo. Najstarszy opis jej męczeństwa pochodzi z VII wieku. Martyrologium Rzymskie mówi, że po wydaniu przez Dioklecjana edyktu prześladowczego w 303 roku, namiestnik Toledo nakazał uwięzić każdego, kto jawnie przyznawał się do chrześcijaństwa. Ofiarą tego edyktu padła właśnie Leokadia. Do odejścia od wiary zachęcano ją pochlebstwami i obietnicami, a potem groźbą i torturami. Zmarła 304 roku z wycieńczenia torturami.

Jej kult najbardziej obecny był w Toledo, szczególnie w świątyni wzniesionej na jej grobie przez św. Helladiusza. To za jego czasu, 9 grudnia, uroczyście obchodzono jej pamiątkę. Otwierano wówczas jej grób, a arcybiskup w obecności króla i prymasa przemawiał do licznie zgromadzonych wiernych. W trakcie najazdu Arabów, relikwie świętej przewieziono do Oviedo, a później do Belgii. W 1587 roku powróciły one do rodzinnej miejscowości Leokadii. Jest patronką Hiszpanii i Toledo.

W ikonografii św. Leokadia przedstawiana jest z palmą męczeńską. Jej atrybutem jest wieża.
 
Inni patroni dnia 09.12:
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Heidenfeld, w Niemczech - bł. Liboriusza Wagnera, męczennika. W Altenmünster, w diecezji würzburskiej, był proboszczem. Podczas wojny trzydziestoletniej pochwycili go Szwedzi. Zawlekli go wówczas na zamek w Mainberg i tam przez pięć dni torturowali. Chcieli go przymusić do przejścia na protestantyzm, ale wytrwale wyznawał swą wierność wobec Stolicy Apostolskiej. Swego męczeństwa dopełnił w roku 1631. Ciało wrzucono wówczas do Menu, ale odnaleziono je i z czcią pochowano w Heidenfeld. Męczennika beatyfikował w roku 1974 Paweł VI.

oraz:

św. Cypriana, opata (+ VI w.); św. Gorgonii (+ ok. 370); św. Prokula, biskupa (+ 300); św. Restytuta, biskupa i męczennika (+ ok. 360); św. Syrusa z Pawii, biskupa (+ IV w.)
 
Źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor